Vatikán 23. januára (E-kai) Éra kresťanstva sa skončila. Podľa kardinála Marca Ouelleta, bývalého prefekta Kongregácie pre biskupov, sa začala nová éra, v ktorej kresťania musia zmeniť svoj postoj k prostrediu, v ktorom žijú, ak chcú odovzdať kultúrne a duchovné dedičstvo kresťanstva. Kanadský kardinál v článku pre portál communio.de poukazuje aj na nové úlohy pre kresťanov.
Pri charakteristike súčasnej kultúrnej situácie kardinál Ouellet pripomína mnohé faktory, ktoré viedli k zložitosti spoločenských vzťahov vyplývajúcich zo súhrnu zmien, ktorých význam je pre nás ťažko uchopiteľný. „Éra kresťanstva sa skončila. Začala sa nová éra, v ktorej kresťania musia zmeniť svoj postoj k prostrediu, v ktorom žijú, ak chcú odovzdávať kultúrne a duchovné dedičstvo kresťanstva. Kresťanstvo je tomuto prostrediu cudzie, stretáva sa s ľahostajnosťou, ba dokonca s nepriateľstvom, a to aj v tradične katolíckych krajinách. Epochálny posun je azda najviditeľnejší v antropológii. Vytláčajú sa náboženské odkazy, rastie autorita moderných humanitných vied a vzniká panoráma protichodných pohľadov na ľudskú prirodzenosť. Možnosti oscilujú medzi špiritizmom odtrhnutým od fyzickej konštitúcie a materializmom, ktorý redukuje všetky transcendentné ašpirácie na technicky kontrolované biopsychologické údaje,“ tvrdí bývalý prefekt Kongregácie pre biskupov.
Uvedomujúc si nové výzvy, sa kardinál domnieva, že o budúcnosti kresťanstva musíme uvažovať v kontexte, ktorý od kresťanov očakáva, že nájdu novú paradigmu svedectva o svojej identite. Na kultúrnu a náboženskú rozmanitosť sa preto musíme pozerať v duchu dialógu a ponúkať kresťanskú víziu so všetkou nezištnosťou a starostlivosťou o ľudské bratstvo. V tomto duchu treba pristupovať k antropologickej otázke vo vede, na univerzite, v škole a v rodine – kde často vedie k diskusii. Nová doba so sebou prinesie nový kultúrny zmätok a potrebu nového sebachápania ľudstva, uvádza. Podľa blízkeho spolupracovníka Benedikta XVI. i pápeža Františka je vývoj v mnohých oblastiach taký bláznivý, že je potrebné zastaviť sa a pozrieť sa na kultúrnu a náboženskú rozmanitosť s ochotou viesť dialóg a navrhnúť nové kresťanské vízie. Povzbudzuje nás vidieť, že veľká väčšina ľudí žije v neľudských podmienkach. V tejto situácii si Cirkev musí položiť otázku, „aký motív nádeje môžeme ponúknuť tým, ktorí hľadajú zmysel.“
Podľa kardinála Ouelleta si nová antropologická situácia vyžaduje dialóg, rešpektovanie rozmanitosti a solidaritu s najchudobnejšími a najzraniteľnejšími. Zároveň oznamuje, že týmto otázkam sa bude venovať sympózium Muž – žena: Boží obraz, pre antropológiu povolania, plánované na 1. – 2. marca 2024. Uskutoční sa vo Vatikáne za účasti pápeža Františka a medzinárodných odborníkov z oblasti Svätého písma, filozofie a teológie, ako aj humanitných vied a vzdelávania. Jej cieľom je predstaviť aktualizovanú víziu kresťanskej antropológie v dobe pluralizmu a dialógu medzi kultúrami, aby sa prehĺbil zmysel života ako povolania.