[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Koordinátor synodálneho procesu: Nimnicou začneme ďalšie diskusie
P:3, 20. 01. 2024 09:00, DOM

Bratislava 19. januára (TK KBS) Nimnica privíta na konci januára siedme stretnutie biskupov s laikmi, klerikmi a zasvätenými osobami. Stretnutie sa uskutoční pod názvom Spoločne kráčajme ako pútnici nádeje. O podujatí hovoríme s výkonným sekretárom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Ivanom Ružičkom, ktorý je zároveň národný koordinátor synodálneho procesu na Slovensku.

– Generálny sekretáriát Synody biskupov vo Vatikáne po riadnom zasadnutí účastníkov synody v decembri vyzval miestne cirkvi, aby sa zamysleli nad súhrnnou správou. Čo v tomto smere robí Katolícka cirkev na Slovensku?

Môžeme povedať, že pokračujeme v spoločnom kráčaní. Spolu so svetovou cirkvou i na miestnej úrovni. Ako? Biskupi rozhodli, že prvé konzultácie nad súhrnnou správou Synody o synodalite z októbra 2023, keď sa konalo prvé zasadnutie XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Synody biskupov vo Vatikáne, sa začnú práve na národnej úrovni.

– Ako do toho vstupuje stretnutie v Nimnici?

Znamená to, že po výzve Vatikánu, aby sme sa zamysleli nad súhrnnou správou, sa biskupi rozhodli zorganizovať najskôr celoslovenské synodálne stretnutie. Využijeme na to formát v Nimnici, kde sa tradične na začiatku roka stretávajú biskupi s laikmi, klerikmi a zasvätenými. Na jednom mieste sa schádzajú posledné roky pravidelne rozliční zástupcovia Cirkvi na Slovensku. Naším cieľom je predložiť im námety na diskusiu o tom, ako byť synodálnou Cirkvou v misii cez vybrané témy súhrnnej správy a otázky k nej. Bude to teda prvá prvá možnosť v úzkom kruhu sa zamyslieť nad podnetmi, ktoré prišli z októbrového zasadnutia synody o synodalite. Zároveň pred všetkými vystúpia naši národní delegáti zo synody – bratislavský gréckokatolícky pomocný biskup Milan Lach a košický pomocný biskup Marek Forgáč.

– Znamená to, že do ďalších diskusií u nás v rámci synody sa už nezapoja osoby v jednotlivých diecézach?

Nie. Na tomto stretnutí získame prvé podnety. Po stretnutí budú v diecézach/eparchiách a v ordinariáte členovia doterajších synodálnych tímov pozvaní k tomu, aby tieto myšlienky prediskutovali na miestnej úrovni. Zároveň chceme hľadať nové možnosti pre zapojenie odborníkov z oblasti cirkevného práva a ostatných veriacich v diecézach/eparchiách.

– Akým témam sa búdú účastníci venovať v Nimnici?

Kým vlani sa debatovalo o tom, ako byť synodálnou Cirkvou v jedenástich skupinách, teraz je navrhnutých osem tematických okruhov. Sú to témy, ktoré vyplývajú zo súhrnnej správy Synody o synodalite z októbra 2023. Týkajú sa tém – Cirkev je misia, Ženy v živote a misii Cirkvi, Zasvätený život, laické združenia a hnutia, Diakoni a kňazi v synodálnej Cirkvi, Biskup v cirkevnom spoločenstve, Načúvajúca a sprevádzajúca Cirkev, Misia v digitálnom prostredí a Synodálny prístup k formácii. Ku každej sú navrhnuté konkrétne otázky, na ktoré je možné odpovedať. Dôležité je však, aby sme zostali otvorení všetkým podnetom a návrhom, ktoré účastníci ponúknu. Synodalita sa najlepšie dá naučiť životom v spoločenstve, počúvaním sa, modlitbou a dialógom. Prajeme si, aby bol hlavným aktérom podujatia Duch Svätý, ktorý má motivovať a viesť aj naše vzťahy.

– Povedali ste, že účastníci budú spoločne hľadať odpovede na otázky. Ako sa ďalej spracujú tieto výstupy?

Úlohou Generálneho sekretariátu KBS je, aby z konzultácii v Nimnici, ako aj z ďalších podnetov od odborníkov a z diecéz vypracoval súhrnnú správu, ktorú je potrebné poslať do Vatikánu do 15. mája 2024. Môžeme tiež povedať, že témy reflektujú prelínanie témy synody a jubilejného roka, preto je naším cieľom, aby nádej viedla naše spoločné kráčanie.

-

Podujatie v Nimnici je súčasťou synodálneho procesu Katolíckej cirkvi na Slovensku. Tento proces sa začal v diecézach a eparchiách v októbri 2021 a pokračoval do leta 2022. Výsledkom synodálnych konzultácií vo farnostiach, spoločenstvách a rozmanitých skupinách bolo vypracovanie diecéznych a eparchiálnych syntéz (júl 2022). Na základe týchto syntéz bola vypracovaná celonárodná syntéza (Záverečná syntéza z konzultácií synodálneho procesu na Slovensku), zaslaná na sekretariát Biskupskej synody; na základe syntéz z jednotlivých krajín (112 biskupských konferencií zo 114) bol vypracovaný pracovný dokument pre kontinentálnu etapu pod názvom „Rozšír priestor svojho stanu“ (Iz 54, 2) .( TK KBS, ir, ml; pz ) 20240120001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]