Erbil 19. januára (Fides) Iracký kardinál Louis Raphael Sako, patriarcha Chaldejskej cirkvi, vyzýva vládu v Bagdade, aby „prevzala svoju národnú a právnu zodpovednosť prijatím praktických a jasných opatrení na zabezpečenie spravodlivosti pre kresťanov.“ Urobil tak v prejave, ktorý obsahoval „postrehy“ prispievajúce k „pochopeniu“ mnohých faktorov, ktoré negatívne ovplyvňujú situáciu kresťanských komunít v Iraku.
Kresťania, povedal chaldejský patriarcha, sú podstatnou súčasťou rozmanitej kultúrnej, sociálnej, národnej a náboženskej štruktúry Iraku. Územie dnešného Iraku existovalo dávno predtým, ako tam „v polovici 7. storočia prišli moslimovia z Arabského polostrova, „bohaté na kláštory, kostoly a školy.“ Kresťania „privítali moslimov a otvorili svoje školy, kultúrne centrá a nemocnice.“ Boli tu kresťanskí stavitelia, ktorí postavili mnoho mešít, najmä v Mosule.“ A chválu kresťanov možno nájsť vo viacerých stiatiach Koránu.
Patriarcha Sako priznáva, že „irackí kresťania zaplatili vysokú cenu v historickom období po druhej vojne v Perzskom zálive a po zvrhnutí režimu Saddáma Husajna po vojenskej intervencii pod vedením USA v posledných dvoch desaťročiach.“ V historickom exkurze patriarcha pripomenul najmä útek približne 120 000 kresťanov z Mosulu a miest Ninivskej planiny v období od júna do augusta 2014 pred postupujúcimi milíciami Islamského štátu (IS). Od roku 2017, po porážke džihádistov z Islamského štátu, povedal patriarcha, vláda kresťanom „nič neponúkla“ a dala im na výber „emigrovať alebo čeliť osudu, akoby boli v krajine cudzincami.“
Patriarcha poukazuje na „kontrolu ozbrojených milícií nad mestami Ninivskej planiny“ a najmä na milície Babylonského hnutia, ktoré vedie Rayan al Kildani (Rayan Chaldej). Pod tlakom „Babylonského hnutia, ktoré ovládlo kreslá v parlamente vyhradené pre kresťanov“ povedal patriarcha, „prezident republiky Abdul Latif Rašíd zrušil dekrét 147, opatrenie vydané jeho predchodcom Džalálom Talabáním 10. júla 2013, ktorým uznal chaldejského patriarchu za „zodpovedného za majetok“ najväčšej kresťanskej komunity v krajine.“
Politický vodca Hnutia Babylon, povedal kardinál Sako, sa snaží prezentovať „konflikt medzi ním a Chaldejskou cirkvou“ ako „vnútorný konflikt medzi cirkvami, ale to nie je možné, pretože Chaldejská cirkev si to uvedomuje, rovnako ako väčšina cirkví.“ Patriarcha vo prejave vyzýva na stiahnutie milícií – vrátane tých, ktoré patria k hnutiu Babylon – z Ninivskej planiny. A ich nahradenie silami armády a federálnej polície.