[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 05. 2024   Meniny má Žigmund      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi z arabského sveta sa zamýšľajú nad synodou vo Večnom meste
P:3, 18. 01. 2024 16:05, ZAH



Foto: Print Screen YouTube


Rím 18. januára (VaticanNews) Od Izraela po Palestínu, od Sýrie po Libanon. A potom Saudská Arábia a Katar, Egypt a Somálsko, aby sme vymenovali aspoň niektoré. Biskupi a patriarchovia zastupujúci Latinskú cirkev v arabských štátoch Blízkeho východu a východnej Afriky sa 17. januára zišli na CELRA, Konferencii latinských biskupov v arabských regiónoch, ktorá ukončila trojdňové zhromaždenie v Ríme, aby zhodnotila synodálnu cestu pred druhým zasadnutím plánovaným na október tohto roku. Zároveň nezabudli diskutovať o konflikte vo Svätej zemi, ktorý má v niektorých ich krajinách tragické následky.

Zapojenie miestnych cirkví

Ústredným bodom zasadnutia CELRA, ktorému predsedal kardinál Pierbattista Pizzaballa, jeruzalemský patriarcha latinského obradu, bola správa Mons. Paola Martinelliho, apoštolského vikára Južnej Arábie (do ktorého jurisdikcie patria Spojené arabské emiráty, Omán a Jemen), ktorý vyzdvihol bohatosť práce synody a prijatie záverečných dokumentov v jednotlivých miestnych cirkvách.

„Diskutovali sme o potrebe prehĺbiť niektoré konkrétne témy,“ vysvetlil prelát, ktorý sa na prvom synodálnom zhromaždení zúčastnil ako delegát samotnej CELRY. „Naša metóda analýzy,“ dodáva, „vychádzala z listu, ktorý zaslal sekretariát synody 11. decembra minulého roka a ktorý navrhol dve základné cesty: prehĺbiť súhrnnú správu a pokračovať na území v animácii venovanej veriacim, aby sa témy synody stali známejšími.“

Ekumenizmus a medzináboženský dialóg

V súvislosti s ďalším zasadnutím v októbri biskupi z arabských regiónov zdôvodnili dôležitosť zasadenia synody do prostredia národov so špecifickými osobitosťami, ktoré by sa nemali podceňovať. Jednou zo základných charakteristík nášho regiónu, vysvetlil biskup, je vysoká mobilita, ktorá sa týka našich území.

Naše cirkvi sú svedkami rastúceho počtu migrantov prichádzajúcich z iných regiónov: migrácia nie je len problémom, ale faktorom, ktorý formuje naše cirkvi. K tomu treba pridať ekumenický a medzináboženský aspekt, ktorý je v našej realite veľmi prítomný. „To znamená, že argumenty na synode treba zdieľať nielen s našimi veriacimi, ktorí pochádzajú z rôznych krajín a majú rôzne kultúry a obrady, ale aj s príslušníkmi iných náboženstiev s ohľadom na ich identitu,“ spresňuje Martinelli.

Pozadím je vojna

V pozadí stretnutia bola eskalácia konfliktu medzi Izraelom a Hamasom. Biskupi zhromaždení v Ríme sa podelili o svoje obavy a nádeje. „Naša realita,“ poznamenal apoštolský vikár, „je veľmi odlišná. Je zrejmé, že obyvatelia Svätej zeme trpia takouto krvavou situáciou oveľa viac. Na územiach južnej Arábie trpíme dôsledkami konfliktu len nepriamo, ale modlíme sa, aby sa čoskoro skončil.“

Mons. Martinelli však vyjadruje znepokojenie nad situáciou v Jemene, kde „húsíjskí povstalci vystupujú proti prítomnosti zahraničných lodí na svojom území, čo vyvoláva reakciu USA a Spojeného kráľovstva. Je to škoda, pretože táto krajina po deviatich rokoch občianskej vojny videla na obzore možné zmierenie. Dúfajme, že tieto posledné epizódy nezabrzdia mierový proces.“

Federico Piana – Vatican News



( TK KBS, VaticanNews, fp, ml; pz ) 20240118037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]