Vatikán 17. januára (VaticanNews) Vo Vatikáne sa konala prezentácia dokumentárneho filmu Kňazstvo, ktorý koncom minulého roka dobyl francúzske kiná. Hodinu a pol trvajúca produkcia rozpráva o živote piatich kňazov z pohľadu zvonka, očami režiséra, ktorý nie je katolík. „Chcel som pochopiť, ako je možné, že v dnešnom svete sa vzdelaný človek rozhodne pre celibát a nepôjde do Googlu alebo Applu, ale do Katolíckej cirkvi, ktorá sa zdá byť potápajúcou sa loďou,“ hovorí Damien Boyer.
Štyridsaťjedenročný režisér má rád ťažké témy. Predtým nakrútil film o rodičoch, ktorí smútia za smrťou dieťaťa. Produkciu o kňazoch poňal ako ďalšiu výzvu. Jednoducho ho zaujímalo, čo sa deje v živote týchto ľudí, ktorí sú prítomní medzi nami, a predsa zostávajú neznámi ako amazonský kmeň. „Ukázalo sa, že tento záujem zdieľali aj diváci,“ hovorí Damien Boyer.
Boyer: Divákov oslovuje ich úprimnosť
„Myslím si, že Francúzi alebo Európania vo všeobecnosti sa zaujímajú o spiritualitu. Chceli by tiež spoznať osobu Krista. Najväčším problémom sú však stereotypy. Hlavným problémom nie je Boh, ale Cirkev. Preto som si povedal: čo keby sme mohli rozprávať o živote práve týchto veriacich, ktorí zo seba dali tak veľa. Vidieť, aké ovocie to prinieslo, ako sa zmenil ich život. Pozreli sme sa na životy piatich kňazov, ktorí súhlasili s formulou obrátenej spovednice, teda súhlasili s tým, že odpovedia na všetky otázky. A to je to, čo najviac oslovuje poslucháčov, ich úprimnosť. To, že ako veriaci hovoria pravdu, hovoria o svojich zápasoch, výzvach, radostiach a zázrakoch, ktorých sú svedkami. Vedeli sme, že sme natočili dobrý film, ale jeho prijatie nás prekvapilo. Mysleli sme si, že je to veľmi francúzsky film, a dnes nám vo Vatikáne povedali, že v žiadnom prípade nie, že je to univerzálny film, pretože hovorí o darovaní seba samého, o tom, čo je človek ochotný stratiť, aby sa mohol darovať iným. Zároveň nás oboznamuje s kňazmi, okolo ktorých vyrástlo mnoho stereotypov; ktorých jednoducho často nepoznáme. A práve to je zaujímavé.“
Damien Boyer priznáva, že sám bol prekvapený tým, čo počas nakrúcania tohto filmu objavil. „Nečakal som, že kňazstvo v sebe nesie také bohatstvo,“ priznáva francúzsky režisér.
Boyer: Zaujala nás ich sloboda a obeta
„Prekvapili ma úrovňou reakcií, svojou úprimnosťou. Najviac ma zaujal celibát a poslušnosť, najmä v takej slobodnej krajine, akou je Francúzsko. Všetci túžime po slobode a nechápeme, prečo mladý človek s dobrým vzdelaním nejde do veľkých korporácií, ale do Katolíckej cirkvi. Zdá sa to absurdné. To nás privádza k otázke slobody. Nie je sloboda niečo väčšie, než si myslíme? Kristus prišiel na svet, keď bol Izrael v otroctve, a pritom takmer nikdy nehovoril o Ríme. Dnes sa nám zdá, že našimi hlavnými výzvami sú politika, ekológia, ktoré sú nepochybne dôležité, ale sú to skutočné obmedzenia, je to preto, že nemôžeme objaviť to, čo je skutočné a autentické?“
Krzysztof Bronk a Jean-Charles Putzolu – Vatikán