Rím 15. januára (CNA) Organizácia Global Christian Relief, ktorá sa zasadzuje za náboženskú slobodu, vytvorila novú databázu, ktorá sleduje útoky na kresťanov a veriacich v reálnom čase, čo umožňuje obhajcom ľudských práv a vládnym úradníkom rýchlejšie zhromažďovať informácie a získať prehľad o stave prenasledovania vo svete.
Databáza násilných incidentov (Violent Incidents Database – VID), ktorá bola spustená začiatkom januára, aktualizuje a zhromažďuje informácie o porušovaní práva na slobodu náboženského vyznania, ku ktorému dochádza. Online sledovanie umožňuje používateľom vyhľadávať incidenty týkajúce sa protináboženského násilia podľa krajiny, regiónu, náboženstva a páchateľa.
„Prenasledovanie kresťanov a iných veriacich ľudí sa neustále zvyšuje,“ vysvetľuje Ronald Boyd-MacMillan, ktorý vedie agendu stratégie a výskumu v organizácii Global Christian Relief, v tlačovej správe. „Táto databáza nám pomáha sledovať nielen násilné činy, ale aj lepšie pochopiť, akú pomoc prenasledovaní veriaci skutočne potrebujú.“
Databáza v súčasnosti obsahuje tisíce prípadov prenasledovania, ku ktorým došlo len za posledný rok vo všetkých častiach sveta. Každý incident obsahuje zhrnutie toho, čo sa stalo, a podrobnosti o tom, koľko ľudí bolo zabitých alebo zranených, kedy a kde sa to stalo a kto bol za to zodpovedný. Každý prípad obsahuje aj informácie o zdroji, z ktorého boli údaje získané.
David Curry, riaditeľ organizácie Global Christian Relief, hovorí, že napriek nárastu útokov na kresťanov stále žijeme vo svete, kde mnohí popierajú, že takéto veci existujú. „Údaje a fakty, ktoré možno transparentne a ľahko vyhľadávať, pomáhajú bojovať proti tomuto mylnému presvedčeniu,“ vysvetlil a dodal, že je potrebné mať v tejto oblasti čo najviac informácií a sprístupniť ich všetkým, aby prenasledovaným mohla pomôcť každá organizácia, ktorá sa o to snaží.
Hoci existujú aj iné zdroje informácií o porušovaní náboženskej slobody, Curry zdôraznil, že VID je prvou a jedinou databázou založenou na konkrétnych udalostiach, čo znamená, že incidenty sa vyšetrujú a pridávajú do súboru údajov priebežne. „Takto získavame prehľad o stave celosvetového prenasledovania kresťanov a veriacich ľudí v reálnom čase,“ povedal Curry.
„Všetky materiály využívame aj na vytvorenie profilu toho, akú podporu prenasledovaní skutočne potrebujú. Dúfame, že novinári, obhajcovia ľudských práv a vládni úradníci, skrátka všetci, ktorí sa zaoberajú násilným náboženským prenasledovaním, nájdu v tomto dokumente cenný zdroj informácií,“ pokračoval Curry.
Ako sa zaznamenávajú útoky?
Akonáhle je incident verejne publikovaný, napríklad v správach, Medzinárodný inštitút pre náboženskú slobodu, ktorý pre nás robí priebežný výskum, informácie overuje," opísal David Curry. „Takže databáza sa aktualizuje podľa toho, ako sú hlásené nové incidenty.“ Curry ďalej uviedol, že databáza VID je mimoriadne užitočná, pretože monitoruje údaje o všetkých svetových náboženstvách vrátane kresťanov, čo mnohé iné podobné stránky neumožňujú. VID poskytuje aj informácie o tom, akého náboženstva bol páchateľ, čo dodáva incidentom viac kontextu.
Kde sú kresťania v súčasnosti najviac utláčaní?
Na základe údajov zhromaždených v databáze VID je Nigéria krajinou, kde sú veriaci najviac prenasledovaní a zabíjaní pre svoju vieru. Ďalšou mimoriadne znepokojujúcou krajinou je India, kde sú kresťania najčastejšie nútení opustiť svoje domovy, a veľmi vážna situácia je aj v Číne a Nikarague, kde sú veriaci a duchovní nespravodlivo zatýkaní.
Zdroj: CNA