Veľká Británia 15. januára (VaticanNews) Britský teológ bojuje na súde za slobodu prejavu a svedomia po tom, čo ho vyhodili z práce na evanjelickej biblickej vysokej škole. Otec piatich detí prišiel o svoje miesto kvôli tweetu, v ktorom písal o homosexualite v kontexte hriechu a evanjelia.
„Homosexualita zasahuje do Cirkvi. Evanjelikáli nevidia vážnosť situácie, pretože sú zaneprázdnení ospravedlňovaním sa za svoju zdanlivo barbarskú homofóbiu, či už je pravdivá alebo nie. Ak hriech už nie je hriechom, nepotrebujeme už Spasiteľa. Je to otázka evanjelia,“ napísal na Twitteri Dr. Aaron Edwards, ktorý v minulosti obhajoval posvätnosť manželstva medzi mužom a ženou a dôrazne sa zasadzoval proti potratom.
Bol prednášateľom a vedúcim programu na metodistickej škole. Po tomto vyhlásení sa v kruhoch LGBT zdvihla vlna rozruchu. Cliff College rýchlo a verejne odsúdila tento tweet ako „neprijateľný“. Dr. Edwards bol požiadaný, aby príspevok odstránil. Keď povedal, že to s čistým svedomím nemôže urobiť, bol suspendovaný zo svojich povinností a potom prepustený za, ako sa písalo, „znevažovanie reputácie kolégia.“
„Hovoril som o ... evanjelickej zbabelosti, že sa nepostavil tomu, čo sa otvorene deje tvárou v tvár agresívnej sekularizácii, invázii do cirkvi. Hlavným dôvodom toho, čo teraz robím, je zvýšiť povedomie o tomto probléme a hľadať spravodlivosť. Špecifikom tejto situácie je, že ide o konflikt medzi inštitúciou založenou na viere a jedným z jej zamestnancov. Je to, akoby svet vstúpil do cirkvi, do kresťanskej inštitúcie, vstúpil medzi tých, ktorí by mali byť vašimi bratmi a sestrami v Kristovi,“ poznamenal v rozhovore pre CBN Digital.
Predtým v článku na portáli Premier Christianity Dr. Edwards napísal: „Existujú určité zásady, ktoré kresťania už nesmú deklarovať ani iným kresťanom. Čoraz viac sa očakáva, že by sme mali mlčať o svojich presvedčeniach, najmä ak môžu uraziť iných. Keď sa však náboženské presvedčenie nevyjadruje a neuplatňuje v živote, eroduje. Často sa to deje postupne a nenápadne. Práve včera som dostal správu od istého východoeurópskeho pastora, ktorý sa dozvedel o mojej situácii. Povedal mi: ,Viem, že sa mi to podarilo: Som Rumun, ktorý žil v komunizme a teraz, v ,slobodnej' krajine, to vidím tisíckrát horšie. Už som stratil prehľad o počte ľudí, ktorí ma kontaktovali z celého sveta a uviedli, ako sa cítia zničení neschopnosťou kresťanských vodcov spochybniť ideológiu LGBT+ v Cirkvi. Progresívne ideály inklúzie sa už nevzťahujú na mnohé kresťanské viery. O hriechu sa stále viac mlčí. Musíme byť vždy múdri v tom, čo hovoríme. Ale múdra reč nemusí vždy znamenať jemnú reč. Túžba hovoriť tichšie ako biblickí autori často pramení skôr z túžby chrániť svoju povesť než z túžby skutočne a vrúcne milovať svojich blížnych. Zvykli sme si veriť, že hovoriť dôrazne o hriechu znamená nedostatok lásky. Opak je však pravdou: ak neveriacim nevysvetľujeme závažnosť hriechu, podkopávame práve to evanjelium, ktoré by ich mohlo zachrániť. Niekedy je „zlý tón“ tým najvhodnejším. Nikdy som nepočul, že by niekto na Západe trpel prenasledovaním za to, že povedal: „Ježiš ťa miluje“. Problémy sa zvyčajne začínajú vtedy, keď definujeme, ako nás Ježiš miluje a nechce, aby sme zostali v hriechu. Paradoxne, teraz, keď je kresťanská sloboda prejavu čoraz viac ohrozená, má Cirkev na Západe viac príležitostí byť „svetlom sveta“ (Mt 5, 14). Musíme však čeliť dôsledkom toho, že sme týmto svetlom – tma nemá rada, keď je „odhalená“ (Ef 5, 11). Čoraz viac musíme byť pripravení prísť o prácu, robiť ešte horšie veci. Ježiš nikdy nesľúbil, že búrka bude ľahká, ale prisľúbil, že keď sa búrka skončí, náš domov zostane. A to bude platiť bez ohľadu na to, čo vám kto povie na Twitteri.“
S podporou Kresťanského právneho centra Dr. Aaron Edwards podal žalobu proti univerzite za diskrimináciu a nespravodlivé prepustenie, ako aj za obťažovanie. Hrozilo mu, že jeho prípad bude postúpený protiteroristickej organizácii. Právnici zastupujúci Dr. Edwardsa budú tvrdiť, že univerzita nezákonne zasiahla do jeho práv podľa Európskeho dohovoru o ľudských právach. Bude žiadať náhradu škody za nespravodlivé prepustenie a odškodnenie podľa zákona o rovnosti. Pojednávanie na pracovnom súde sa očakáva koncom tohto roka.
Elizabeth Sobolewska-Farbotko – Spojené kráľovstvo