Cirkvi v Afrike sú v jednote s pápežom, ale nemôžu požehnávať páry rovnakého pohlavia P:3, 11. 01. 2024 16:44, ZAH
Kinshasy 11. januára (VaticanNews) Kardinál Fridolin Ambongo Besungu, predseda Sympózia biskupských konferencií Afriky a Madagaskaru (SECAM) zverejnil list, v ktorom uvádza, že „požehnania navrhované vo vyhlásení Fiducia supplicans nemožno vykonávať bez rizika pohoršenia.“ Africkí biskupi preto nepovažujú za vhodné, „aby Afrika požehnávala homosexuálne páry, pretože v našom kontexte by to spôsobilo zmätok a bolo by to v priamom rozpore s kultúrou afrických spoločenstiev.“
Predseda Sympózia biskupských konferencií Afriky v úvode dnes zverejneného listu potvrdzuje svoju neochvejnú oddanosť Petrovmu nástupcovi, spoločenstvo s ním a vernosť evanjeliu. Čo je dôležité, informuje, že list bol schválený pápežom Františkom a kardinálom Fernandezom. Kardinál Ambongo, metropolita z Kinshasy uvádza, že dokument je zhrnutím stanovísk, ktoré prijali rôzne biskupské konferencie v reakcii na vyhlásenie Fiducia supplicans. Uznáva, že v rámci Cirkvi v Afrike toto vyhlásenie spôsobilo prekvapenie a zasialo zmätok i obavy do myslí mnohých veriacich laikov, zasvätených osôb a dokonca aj pastierov a vyvolalo silné reakcie.
Kardinál Ambongo tvrdí, že Cirkev v Afrike potvrdzuje svoj záväzok poskytovať pastoračnú starostlivosť všetkým svojim členom. Duchovní sú povzbudzovaní, aby ponúkali priateľskú a podpornú pastoračnú starostlivosť, najmä párom v žijúcim mimo manželstva. Africké biskupské konferencie zdôrazňujú, že s osobami s homosexuálnymi sklonmi treba zaobchádzať s rešpektom a dôstojnosťou, pričom pripomínajú, že zväzky osôb rovnakého pohlavia sú v rozpore s Božou vôľou, a preto ich vzťahy nemôžu dostať požehnanie Cirkvi.
Predseda Sympózia biskupských konferencií Afriky tiež upozorňuje, že stála náuka Cirkvi označuje homosexuálne akty za „vnútorne neusporiadané“ (Kongregácia pre náuku viery, Vyhlásenie Persona Humana, č. 8) a odporujúce prirodzenému právu. Tieto akty, ktoré sa považujú za vylučujúce dar života a postrádajúce skutočnú afektívnu a sexuálnu komplementaritu, nemožno za žiadnych okolností schvaľovať (Katechizmus Katolíckej cirkvi, č. 2357). Na podporu tohto postoja uvádza prevažná väčšina afrických biskupov príslušné citáty zo Svätého písma.
Okrem toho, ako poznamenáva kardinál Ambongo, kultúrny kontext v Afrike, ktorý je hlboko zakorenený v prirodzeno-právnych hodnotách manželstva a rodiny, ešte viac komplikuje akceptáciu zväzkov osôb rovnakého pohlavia, pretože sú vnímané ako odporujúce kultúrnym normám a vo svojej podstate zlé.
Na záver, pri odmietnutí možnosti udeľovať požehnanie párom rovnakého pohlavia, kardinál Ambongo poznamenáva, že jazyk vyhlásenia je príliš slabý na to, aby mu bežní ľudia rozumeli. Navyše je veľmi ťažké presvedčiť ľudí, že páry rovnakého pohlavia žijúce v stabilnom vzťahu si nenárokujú na vlastný status. Konžský kardinál dodáva, že africkí biskupi trvajú na výzve k obráteniu všetkých. Pripomínajú, že Ježiš prejavuje cudzoložnej žene nehu, ale zároveň jej hovorí: „Choď a už nehreš“. „Cirkev ako soľ zeme a svetlo sveta (porov. Mt 5, 13 – 14) má vo svojom milosrdnom poslaní odolávať duchu sveta (porov. Rim 12, 2) a ponúkať to najlepšie, aj keď je to náročné.“ Kardinál Ambongo tiež dodáva, že niektoré krajiny uprednostňujú viac času na preštudovanie vyhlásenia, ktoré v skutočnosti iba navrhuje možnosť udeľovania požehnania, ale neukladá ho za povinnosť.