[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 03. 12. 2024   Meniny má Oldrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Robert Barron: Asistovaná samovražda je morálne neprijateľná
P:3, 10. 01. 2024 10:41, ZAH

USA 10. septembra (CNA) Americký biskup Robert Barron vyzýva katolíkov v Spojených štátoch, aby sa postavili proti legalizácii asistovanej samovraždy. V súčasnosti 24 demokratických zákonodarcov z Minnesoty návrh zákona podporuje.

Barron povedal, že úmyselné odňatie nevinného života je vždy zlé, bez ohľadu na údajné výhody. A to aj napriek tomu, že moderná spoločnosť kladie dôraz na telesnú integritu s dôrazom na sebaurčenie človeka nad vlastným životom. Namiesto asistovanej samovraždy alebo eutanázie Katolícka cirkev dlhodobo podporuje paliatívnu starostlivosť, teda sprevádzanie pacientov na sklonku života komplexnou liečbou a tlmením bolesti. „Niektorí zástancovia asistovanej samovraždy tvrdia, že pre tých, ktorí čelia vyhliadke na veľmi bolestivý koniec, je moc nad vlastným telom mimoriadne dôležitá. Táto argumentácia je však do značnej miery bezpredmetná, pretože paliatívna starostlivosť je natoľko pokročilá, že prakticky vo všetkých prípadoch možno bolesť účinne kontrolovať,“ napísal.

Americký biskup hovoril o hlbšom význame celej problematiky. „Aj keby umierajúci človek trpel veľkými bolesťami, rozhodnutie spáchať samovraždu by nebolo morálne ospravedlniteľné. Priame zabitie nevinného je – povedané jazykom Cirkvi – ,vnútorne diabolské‘, čo znamená, že ho nemožno morálne schváliť bez ohľadu na to, aké poľahčujúce sú okolnosti alebo aké priaznivé sú následky.“ „Hoci v našej kultúre kladieme veľký dôraz na nezávislosť, nepovažujem ju za výsostnú hodnotu. Skutočná sloboda neznamená radikálne sebaurčenie. Ak nutkavo hovorím o voľbe, ale nikdy si nepoložím otázku, či si vyberám dobro alebo zlo, ocitnem sa v morálnej a intelektuálnej pustatine. Pravá sloboda sa zakladá na morálnych hodnotách, v konečnom dôsledku na najvyššej hodnote, ktorou je Boh,“ povedal biskup Barron.

Eutanázia a asistovaná samovražda nie je to isté, hoci sa tieto dva pojmy často zamieňajú. Pri asistovanej samovražde sú prostriedky samovraždy (napríklad smrteľná dávka liekov) poskytnuté pacientovi, ktorý potom koná sám. Pri eutanázii však lekár alebo iná osoba priamo koná s cieľom ukončiť život pacienta, čo je prax, ktorá je v Spojených štátoch naďalej nezákonná. Podľa Katechizmu Katolíckej cirkvi je dobrovoľná eutanázia vraždou bez ohľadu na jej prostriedky a dôvody a vážne odporuje dôstojnosti ľudskej osoby a úcte k živému Bohu, jej Stvoriteľovi (č. 2324). Toto učenie bolo opätovne potvrdené vo vatikánskom dokumente Samaritanus Bonus z roku 2020. Pápež František sa často vyjadroval proti eutanázii a asistovanej samovražde a vyzýval na využívanie paliatívnej starostlivosti. Katolícke učenie uvádza, že pacienti a lekári nie sú povinní urobiť všetko, čo je možné, aby zabránili smrti. Ak život dospel k svojmu prirodzenému koncu a lekársky zásah by nebol prospešný, rozhodnutie vzdať sa mimoriadnych alebo neadekvátnych prostriedkov na udržanie umierajúceho pri živote nie je eutanáziou, ako poznamenal svätý Ján Pavol II. vo svojej encyklike Evangelium Vitae.

Zdroj: CNA



( TK KBS, cna, ml; pz ) 20240110022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]