Bratislava 8. januára (TK KBS) Nové vydanie dvojmesačníka Nové mesto sa venuje 80. výročiu Hnutia fokoláre.
Pri príležitosti osemdesiateho výročia založenia Hnutia fokoláre Svätý Otec František vo svojom príhovore zdôraznil tri postoje dôležité pre cestu Hnutia fokoláre: žiť podľa svojej charizmy s dynamickou vernosťou, prijímať krízové momenty ako príležitosti na dozrievanie a dôsledne a realisticky vteľovať spiritualitu. „Ste Máriino dielo: to ona vás sprevádza už osemdesiat rokov a dobre viete, že s tým nikdy neprestane. Nech je teda Panna z Nazareta zdrojom vašej útechy a sily, aby ste boli apoštolmi jednoty v službe Cirkvi a ľudstvu,“ odkázal členom hnutia. Prečo v príhovore zvlášť poukázal na cirkevnú zrelosť, vernosť charizme, angažovanosť za mier a na výzvu k bdelosti, si môžete prečítať v úvode ďalšieho vydania časopisu Nové mesto.
Ďalšie strany časopisu pre moderného kresťana poukazujú na výzvy a paradoxy Hnutia fokoláre. Pripomínajú, že oslava výročia založenia hnutia by nemala byť nostalgickou spomienkou na slávne obdobie jeho vzniku a prvotného charizmatického rozkvetu, ale podnetom na prehodnotenie a aktualizáciu bohatého odkazu Chiary Lubichovej. Margaret Karramová, súčasná prezidentka hnutia, vsadila v príhovore na zmenu. Nepýta sa biblicky, kto je môj blížny (Lk 10, 29), ale „kde je môj blížny“. Téma spracovaná z rôznych uhlov pohľadov na niekoľkých stranách vás vtiahne do víru nezištnej pomoci, typickej pre Chiarinu charizmu.
Či existujú nejaké lúče svetla v temnote Izraela a Palestíny a ako opustiť slepé uličky vzájomnej krutosti, si môžete prečítať v rozhovore s Giorgiom Gomelom, vplyvným hlasom siete európskych Židov z organizácie JCall. Táto organizácia vždy hľadala riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu, založeného na princípe „dvoch štátov“, a teda na uznaní práv oboch národov vo Svätej zemi.
Ako bude vyzerať Cirkev budúcnosti? Na túto otázku odpovedal už v roku 1969 vtedajší profesor teológie Joseph Ratzinger: „Bude menšia, bude musieť začať so všetkým odznova. Nebude schopná zapĺňať mnohé z budov, ktoré vybudovala počas vrcholného obdobia. Nielenže ubudne z jej prívržencov čo do počtu, no stratí aj mnohé zo svojich privilégií v spoločnosti.“ O štyri roky neskôr sa Chiara Lubichová vydala rovnakým smerom, keď si Cirkev budúcnosti predstavovala ako malé skupiny ľudí s Ježišom uprostred nich. Čo konkrétne tým myslela, sa dozviete na ďalších stranách časopisu.
„Viete, aké ryby plávajú po prúde?“ spýtal sa pražský arcibiskup Jan Graubner viac ako dvesto mladých ľudí zo štrnástich európskych krajín, ktorí sa zišli v Katedrále svätého Víta, Václava a Vojtecha na svätej omši. A vzápätí odpovedal: „Mŕtve!“ Proti prúdu bol názov kongresu pre mládež gen 3 (skupiny mladých ľudí okolo Hnutia fokoláre). Nejsť s prúdom, teda s väčšinovým postojom konzumnej spoločnosti hľadajúcej pôžitky a vlastný prospech, ale ísť proti nemu tým, že budeme do svojho života vnášať kresťanské hodnoty so záujmom o druhých ľudí. Tak by sa dali zhrnúť myšlienky štvordňového programu pre mladých, ktorého report vás určite inšpiruje.
Časopis Nové mesto v novom šate, s nadčasovou grafikou, inšpiratívnymi článkami, peknými fotkami a ilustráciami, ktoré tvoria spolu 46 strán, si môžete objednať na webe nm.sk.
Nové mesto je časopis celosvetového Hnutia fokoláre. Čitateľom sa snaží sprostredkovať myšlienky hnutia, ktorými sú jednota, potreba dialógu či uvádzanie myšlienok evanjelia do každodenného života.
TK KBS informovala Júlia Kubicová