[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Synodálny proces na Slovensku pokračuje, prvé konzultácie budú v Nimnici
P:3, 21. 12. 2023 13:30, DOM

Bratislava 21. decembra (TK KBS) Katolícka cirkev na Slovensku pokračuje v synodálnom procese. Prvé konzultácie nad súhrnnou správou Synody o synodalite z októbra 2023, keď sa konalo prvé zasadnutie XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Synody biskupov vo Vatikáne, sa na národnej úrovni začnú na stretnutí biskupov, predstaviteľov diecéz a inštitúcii, spoločenstiev a hnutí, zasvätených osôb a laikov v Nimnici (25. a 26. 1. 2024). Zároveň Cirkev bude hľadať nové možnosti pre zapojenie odborníkov a ostatných veriacich v diecézach/eparchiách.

„Generálny sekretáriát Synody biskupov vo Vatikáne po riadnom zasadnutí účastníkov synody tento mesiac vyzval miestne cirkvi, aby sa zamysleli nad súhrnnou správou, podporili ďalšiu diskusiu a pripravili príspevky pre budúcoročné zhromaždenie. Biskupi Slovenska rozhodli, že prvé kolo konzultácii synodálneho procesu Cirkvi na Slovensku sa začne na tradičnom stretnutí, ktoré organizujeme v januári v Nimnici. Účastníci stretnutia budú diskutovať o tom, ako byť synodálnou Cirkvou v misii cez vybrané témy Súhrnnej správy a otázky k nej,“ hovorí Ivan Ružička, národný koordinátor synodálneho procesu na Slovensku, ktorý dnes so zamestnancami Generálneho sekretariátu KBS zorganizoval online konzultáciu s tajomníkmi rád a komisií KBS a koordinátormi synody za jednotlivé diecézy/eparchie.

Cieľom tradičného podujatia v Nimnici je vytvoriť v rámci Cirkvi platformu, kde by sa na celoslovenskej úrovni mohli stretnúť biskupi, delegáti diecéz a eparchií, cirkevných inštitúcii, laických združení, cirkevných hnutí, nových spoločenstiev, rehoľných kongregácií, inštitútov zasväteného života, zasvätené osoby a angažovaní laici, aby sa zamýšľali nad zvolenou témou, ktorá rezonuje v Cirkvi. Vzhľadom na pokračujúci celosvetový proces Synody o synodalite 2021 – 2024, ako aj v perspektíve Jubilejného roku 2025, bola pre najbližšie podujatie zvolená téma Spoločne kráčajme ako pútnici nádeje. Debatovať sa bude o konkrétnych tematickych bodoch, ktoré odpovedajú na otázku, ako byť synodálnou Cirkvou v misii. Podujatie je súčasťou synodálneho procesu Katolíckej cirkvi na Slovensku.

„Bude to prvá možnosť v úzkom kruhu sa zamyslieť nad podnetmi, ktoré prišli z októbrového zasadnutia synody o synodalite,“  pokračuje Ružička. Ďalšou príležitosťou bude možnosť pokračovať v miestnych synodálnych diskusiách v samotných diecézach/eparchiách. „Bude tiež priestor napríklad pre odborníkov z oblasti cirkevného práva, ktorých oslovíme s prosbou o konzultáciu,“ dodal Ružička.

Téma synody dominovala aj stretnutiu v Nimnici pred rokom. Kým vlani debatovali účastníci o tom, ako byť synodálnou Cirkvou v jedenástich skupinách, teraz je navrhnutých prvých sedem tematických okruhov, ktoré po dnešnom online zasadnutí budú ešte rozvinuté. „Zvolili sme témy, ktoré vyplývajú zo súhrnnej správy Synody o synodalite z októbra 2023. Úlohou Generálneho sekretariátu KBS je, aby z konzultácii v Nimnici, ako aj z ďalších podnetoch od odborníkov a z diecéz vypracoval súhrnnú správu, ktorú je potrebné poslať do Vatikánu do 15. mája 2024,“  vysvetlil Stanislav Gábor z Generálneho sekretariátu KBS. „Témy reflektujú prelínanie témy synody a jubilejného roka, preto je naším cieľom, aby nádej viedla naše spoločné kráčanie,“  pripomenula hovorkyňa KBS Katarína Jančišinová.

V závere stretnutia sa účastníkom online konzultácie poďakoval za účasť nitriansky pomocný biskup Mons. Peter Beňo.( TK KBS, ml; kj ) 20231221027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]