Jeruzalem 21. októbra (VaticanNews) V Ježišovej vlasti budú tohtoročné Vianoce plné obetí a neistoty spôsobenej vojnou. Hlavy cirkví v regióne vyzývajú Kristových nasledovníkov na celom svete, aby sa solidarizovali s obeťami vojny v Gaze, ale aj na Západnom brehu a v Jeruzaleme. „Tisíce ľudí zostali bez prostriedkov. Budú to veľmi ťažké Vianoce,“ hovorí Bernard Thibaut. Riadi Abrahámov dom, kde prijíma pútnikov už takmer 60 rokov. Tento rok budú chýbať.
V uliciach Svätej zeme nebudú ani vianočné sprievody, osvetlené vianočné stromčeky či trhy. „Sústredíme sa na duchovný význam týchto sviatkov a v rámci možností sa snažíme podporiť obete prebiehajúcej vojny,“ povedal Thibaut pre VaticanNews. Poukazuje na dramatickú nezamestnanosť ako nepriamy dôsledok súčasnej situácie. Dodáva, že nedostatok pútnikov, ktorí boli zdrojom obživy pre mnohé palestínske rodiny, je veľmi citeľný. Situácia je dramatická, keďže všetky púte boli zastavené minimálne do marca. V Betleheme, rodisku Krista, sú ulice prázdne,“ hovorí Thibaut. Dodáva, že podobné prázdnoty boli aj počas pandémie, ale teraz, zdôrazňuje, je atmosféra oveľa ťažšia a ľudia nevidia žiadnu nádej.
„Normálne prijímame takmer 5 000 ľudí ročne, teraz náš dom stojí prázdny. Občas sa u nás teraz ubytuje nejaký novinár alebo humanitárny pracovník. Už predtým sme sa zameriavali na podporu moslimských žien a rodín v palestínskej štvrti, kde sídlime, na Olivovej hore, prostredníctvom odborného vzdelávania a voľnočasových aktivít pre deti. Tieto ženy sa teraz vracajú do Abrahámovho domu a my v tejto podpore pokračujeme. Medzi našimi zamestnancami sú aj Palestínčania; na rozdiel od Izraelčanov nedostávajú dávky na prežitie v tomto období, preto ich podporuje francúzska Caritas, aby mohli podporovať svoje rodiny v Jeruzaleme aj na Západnom brehu. Prevažná väčšina hotelov a pútnických centier je však už niekoľko mesiacov zatvorená a pracovníci bez príjmu sú v zúfalej situácii,“ hovorí riaditeľ Domu Abraháma.
Bernard Thibaut upozorňuje, že rovnako ako v prípade pandémie bude hospodárska kríza pre celý sektor cestovného ruchu mimoriadne vážna. Pripomína, že odvetvie cestovného ruchu a pútnictva ako prvé pocíti dôsledky krízy a ako posledné sa z nej spamätá. „Pútnici sú skutočne neoddeliteľnou súčasťou modlitby Cirkvi vo Svätej zemi a veľmi podporujú obyvateľov krajiny. Nemali by sme teda čakať rok alebo rok a pol, kým sa vrátia. Je dôležité uvedomiť si, že návrat pútnikov k modlitbe vo Svätej zemi je aktom pokoja. Modlíme sa za pokoj, ale aj za to, aby sme nedovolili hnevu a pomste, aby ovládli naše srdcia, naše slová a naše myšlienky,“ povedal.