[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 26. 12. 2024   Meniny má 2. sviatok vianočný; Štefan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ak zmiznú katolícke školy na Blízkom východe, narastie extrémizmus
P:3, 20. 12. 2023 10:10, ZAH

Libanon 20. decembra (TK KBS) Libanonské a sýrske katolícke školy prijímajú žiakov všetkých vyznaní. Vďaka tomu, že sa tu stretávajú kresťania i moslimovia, majú veľký význam pre medzináboženský dialóg a udržanie mieru. Fungovanie týchto škôl je nevyhnutné aj pre prežitie kresťanskej komunity v regióne, píše Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Školy sú dôležitým pilierom sociálnej a kultúrnej súdržnosti v Sýrii a Libanone: v regiónoch s moslimskou väčšinou tvoria moslimovia až 90% ich žiakov. Cirkev v Libanone po celé generácie podporovala vzdelávanie moslimov a kresťanov. To pozitívne vplývalo na spolužitie všetkých Libanončanov a zamedzovalo nenávistnému medzináboženského extrémizmu, aký zažívajú iné krajiny arabského sveta.

„Moslimské rodiny dávajú deti do kresťanských škôl dobrovoľne. Na plnení poslania školy sa tak zúčastňujú nielen kresťanskí, ale i moslimskí žiaci. Ukazuje sa, že pod vplyvom kresťanskej výchovy dokážu byť absolventi našich škôl otvorení k druhým a prejavovať im rešpekt,“ hovorí otec Youssef Nasr, prezident Sekretariátu pre katolícke školy v Libanone.

Školám dnes hrozí zánik

Prežitie škôl v oboch krajinách je však dnes celkom závislé od medzinárodnej finančnej podpory. Od hospodárskeho kolapsu v Libanone v roku 2019 žije viac ako 70% obyvateľstva v extrémnej chudobe, v Sýrii je to až 90% obyvateľov, ktorí znášajú dôsledky vojny, sankcií a bezprecedentnej inflácie.

Marielle Boutrosová, projektová spolupracovníčka pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, vysvetľuje, že „človek v Libanone, ktorý zarábal približne 2 000 amerických dolárov mesačne, teraz dostane len asi 20 až 30 dolárov. Mnohí prišli o prácu. Žijú z niekoľkých dolárov mesačne a musia vynechávať jedlo.“ Rodiny teda nemôžu financovať vzdelávanie svojich detí a vláda toho už tiež nie je schopná. Učiteľský plat sa pohybuje na úrovni desiatok amerických dolárov, čo niekedy nestačí ani na cestovné. Mnohí učitelia emigrujú – majú potrebné vzdelanie na to, aby si dokázali nájsť prácu a dôstojný život inde vo svete.

Keďže v Libanone sa v mnohých štátnych školách štrajkuje, podľa Marielle Boutrosovej až trom miliónom detí hrozí, že budú vyrastať bez vzdelania. „Mnohé z nich – vrátane moslimských detí – však môžeme prijať do katolíckych škôl. Mnohí moslimskí rodičia si našu prácu vážia. Deti spoznávajú vieru a kresťanské hodnoty, a tým, že sú spolu, rastie aj tolerancia.“ Na to je však potrebné, aby katolícke školy boli schopné naďalej poskytovať vzdelávanie.

Aj v Sýrii, ktorá od roku 2011 trpela občianskou vojnou, je dnes chudoba horšia ako kedykoľvek predtým. „Sýria bola pribitá na kríž. Krajina prežila, ale vojna jej spôsobila hlboké rany na tele i na duši,“ hovorí Elias Nseir, zástupca patriarchu v melchitskej gréckokatolíckej škole Al-Riaya na predmestí Damasku. O to väčší význam má podpora katolíckych škôl, ktorá poskytne deťom perspektívu nádeje a pomôže im vybudovať si hlbší vzťah k ich vlasti poznačenej utrpením. Priemerný Sýrčan však musí pracovať dva celé mesiace, aby svojmu dieťaťu mohol kúpiť základné veci ako nohavice, košeľu a topánky. A to by za svoju mzdu nemohol kúpiť nič ďalšie. Na školné neostáva nič.

„Ak nezasiahneme teraz, táto vážna kríza spôsobí, že tisíce detí zostanú bez vzdelania a ešte viac kresťanských rodín to prinúti emigrovať,“ hovorí Philipp Ozores, generálny sekretár nadácie ACN. Tá schválila nový balík pomoci pre školský rok 2023 – 2024 vo výške 2,6 milióna eur, ktorá umožní štúdium vyše 16-tisícom prevažne kresťanských žiakov z chudobných pomerov v 176 katolíckych školách a príspevky na doplnenie platov pre takmer 6 200 učiteľov. Dôležitý je aj stabilný prísun elektrickej energie, ktorá v regióne funguje len pár hodín denne: nadácia ACN preto podporí aj inštaláciu solárnych panelov na niektorých školách.

Zdroj: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi/Sina Hartert Lucia Froncová



( TK KBS, acn, ml; pz ) 20231220018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]