Príprava na Biskupskú synodu 2024: Na ceste k synodálnej a misijnej cirkvi P:3, 15. 12. 2023 13:29, ZAH
Vatikán 15. decembra (VaticanNews) Ďalšia práca na synode o synodalite pokračuje v príprave na záverečné zasadnutie v októbri 2024. Miestne cirkvi sú teraz vyzvané, aby sa zamysleli nad súhrnnou správou z októbra 2023, podporili ďalšiu diskusiu a pripravili príspevky pre budúcoročné zhromaždenie.
Biskupi z celého sveta dostali dokument s inštrukciami od synodálneho sekretariátu, kardinála Maria Grecha, generálneho sekretára synody, a kardinála Jeana-Clauda Hollericha, generálneho rektora.
Pokiaľ ide o konkrétne otázky, ktoré sa objavili, v dokumente sa uvádza, že niektoré je potrebné zohľadniť na úrovni univerzálnej Cirkvi a v spolupráci s vatikánskymi dikastériami.
Medzi tieto otázky patrí predbežná štúdia s cieľom aktualizovať Kódex kánonického práva pre latinský obrad (CIC) a Kódex kánonického práva pre východný obrad Cirkvi (CCEO); Ratio Fundamentalis o formácii vysvätených kňazov; dokument Mutuae Relationes o vzájomných vzťahoch medzi biskupmi a rehoľníkmi v Cirkvi; alebo prehĺbenie teologického a pastoračného skúmania diakonátu, konkrétne pokiaľ ide o prijímanie žien.
Ako ovocie práce synodálneho zhromaždenia bude Svätému Otcovi predložený zoznam týchto tém. Na tie, ktoré uvedie, budú vyzvané skupiny expertov zo všetkých kontinentov, aby pracovali synodálnym spôsobom, za účasti príslušných dikastérií Rímskej kúrie, v cirkevnom dynamizme koordinovanom Generálnym sekretariátom synody. Správa o priebehu tejto práce bude predložená na zasadnutí v októbri 2024.
Diskusie počas nasledujúceho mesiaca sa zamerajú na základnú otázku, ako byť synodálnou cirkvou v misii. Cieľom bude určiť cesty, ktorými sa treba uberať, nástroje, ktoré treba prijať, aby sa prehĺbil jedinečný prínos každého pokrsteného a každej miestnej cirkvi v jedinej misii ohlasovania vzkrieseného Pána a jeho evanjelia dnešnému svetu.
Dokument spresňuje, že tento proces nemôže byť len plánom technických alebo procedurálnych úprav na zefektívnenie cirkevných štruktúr, ale musí odrážať konkrétne formy misijnej angažovanosti, ku ktorej sme povolaní, a vyjadrovať dynamiku medzi jednotou a rozmanitosťou, ktorá je synodálnej cirkvi vlastná.
Táto ústredná otázka sa musí riešiť na dvoch úrovniach, pričom referenčným bodom je vždy súhrnná správa. Na miestnej úrovni to budú otázky: Ako môžu cirkvi posilniť rôznorodú spoluzodpovednosť v misii všetkých členov Božieho ľudu? Aké vzťahy, štruktúry, rozlišovanie a rozhodovacie procesy vo vzťahu k misii umožňujú jej rozlišovanie, formovanie a podporu? Aké služby a participatívne orgány možno obnoviť alebo zaviesť, aby lepšie vyjadrovali túto spoluzodpovednosť? Medzitým na úrovni vzťahov medzi cirkvami a vzťahov s rímskym biskupom: ako tvorivo formulovať tieto vzťahy, aby sa našla dynamická rovnováha medzi rozmerom Cirkvi ako celku a jej miestnymi koreňmi? Vychádzajúc z hlavnej otázky a z uvedených dvoch úrovní sa každá miestna cirkev vyzýva, aby uskutočnila ďalšie konzultácie.
Dokument tiež vysvetľuje, že táto práca sa nezačne od nuly, a preto sa nebude opakovať proces načúvania a konzultácií, ktorý sa uskutočnil v prvej fáze 2021 – 2023. V tejto novej fáze bude okrem participatívnych orgánov na diecéznej úrovni a už zriadeného synodálneho tímu dôležité zapojiť ľudí a skupiny, ktoré majú rôzne skúsenosti, zručnosti, charizmy, poslanie v rámci Božieho ľudu a ktorých perspektíva je obzvlášť užitočná pri zameraní sa na to „ako“. Do tejto skupiny patria teológovia, kanonisti a miestne akademické inštitúcie.
Po zozbieraní podkladov z diecéz alebo eparchií budú biskupské konferencie a orgány východných cirkví poverené vypracovaním zhrnutia v rozsahu maximálne 8 strán, ktoré bude zaslané Generálnemu sekretariátu synody do 15. mája 2024. Na základe takto zhromaždeného materiálu bude do nasledujúceho zasadnutia synody vypracovaný Instrumentum laboris, pracovný dokument.
Miestne cirkvi sú tiež vyzvané, aby si celú súhrnnú správu prezreli a zozbierali návrhy, ktoré sa najviac týkajú ich situácie. To umožní podporiť najvhodnejšie iniciatívy, do ktorých sa zapojí celý Boží ľud (napr. formačné aktivity, teologické hĺbkové štúdie, slávenie v synodálnom štýle, konzultácie zdola, načúvanie menšinám a skupinám žijúcim v chudobe a na okraji, priestor, v ktorom sa budú riešiť kontroverzné otázky atď.)
Každá miestna cirkev, ktorá si to želá, môže Konferencii biskupov predložiť krátke svedectvo o vykonanej práci a prežitých skúsenostiach (maximálne dve strany) a podeliť sa o osvedčené postupy, ktoré považuje za dôležité pre rast misijnej synodálnej dynamiky.
Dokument napokon žiada konferencie biskupov, aby sprevádzali tento proces a dbali na prehĺbenie otázky vedenia aj na úrovni skupín miestnych cirkví, aby vypracovali syntézu prijatých alebo predložených príspevkov. A vzhľadom na záväzok udržať synodálnu dynamiku živú sa biskupské konferencie žiadajú, aby naďalej podporovali iniciatívy na rast synodálnej cirkvi v misii aj na úrovni skupín cirkví; aby zhromažďovali svedectvá a príklady dobrej praxe a všetky ich bez syntézy zaslali Generálnemu sekretariátu synody, opäť do 15. mája.