[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Piero Coda: Pozvanie k počúvaniu je adresované cirkvám na celom svete
P:3, 04. 12. 2023 13:46, DOM

Bratislava 4. decembra (TK KBS) Bolo synodálne zhromaždenie vo Vatikáne miestom, kde Duch Svätý očisťuje Cirkev od ohovárania, ideológií a polarizácie? Pre portál nm.sk o tom píše teológ Pier Coda.

Pozvanie k počúvaniu je adresované cirkvám na celom svete.

Bola to práve matka Ignazia Angeliniová, bývalá opátka benediktínskeho kláštora Viboldone, ktorá ponúkla azda najvýstižnejšiu interpretáciu toho, čo sa udialo na prvom generálnom zasadaní Synody biskupov v októbri tohto roka. Matka Ignazia, ktorá v tandeme s dominikánom otcom Timothym Radcliffom diskrétne sprevádzala celý priebeh skrze biblické meditácie, dospela k záveru, že synoda bez hluku dosiahla prospešný… rozvratný čin! V tom zmysle, že vyzvala všetkých, predovšetkým Cirkev, aby išli proti prúdu.

Aby bez „ak“ a bez „ale“ nasledovali cestu vytýčenú Ježišom. Cestu, ktorá nie je cestou polarizácie, ktorá ide až k systematickému ničeniu náprotivku, z ktorého je spoločnosť čoraz viac znetvorená. A to až do takej miery, že otázka, v ktorej sa človek ocitne, sa stáva jedinou bez ohľadu na skutočné a často pálčivé otázky, ktoré sa skrývajú pod ňou a kruto na nás interpelujú: „Ale na ktorej strane si ty?“

Otázka, ktorá vyvoláva tragické následky, keď predmetom sporu je živé telo mnohých – a vždy je ich priveľa, aj keby to bolo len jedno! – bezbranných obetí vojny, hladu, útlaku, ľahostajnosti.

Je potrebné sa zastaviť. Zo strany všetkých. Aby sme sa znovu naučili, a to nielen kvôli tomu, aby sme to povedali – ako dôrazne poznamenal pápež František počas modlitbovej vigílie 4. októbra –, stíšiť sa, „aby sme počúvali Otcov hlas, Ježišovo volanie a vzdychanie Ducha Svätého. Prosme – dodal –, aby synoda bola časom kairos (milostivým časom) bratstva, miestom, kde Duch Svätý očisťuje Cirkev od ohovárania, ideológií a polarizácie“.

Bola synoda týmto? Myslím si, že áno. Malé semienko – ako to, o ktorom hovorí Ježiš v podobenstvách o kráľovstve – bolo zasiate v znamení dôvery v Boha a nádeje. Teraz počas celého roka – až do druhého zasadania v októbri 2024 – majú cirkvi na celom svete zodpovednosť rozlišovať a vyskúšať to, čo sú schopné spoločne prijať v úprimnom cvičení počúvania.

Prevzaté z cittanuova.it a a nm.sk( TK KBS, cn, nm, ml; pz ) 20231204040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]