[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 03. 07. 2024   Meniny má Miloslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nenávisť voči kresťanom v Európe rastie, upozorňuje organizácia OIDAC
P:3, 28. 11. 2023 14:43, ZAH

Viedeň 29. novembra (TK KBS) Organizácia OIDAC, ktorá monitoruje netoleranciu a diskrimináciu voči kresťanom v Európe, zverejnila znepokojujúce údaje. Podľa jej zistení počet útokov z nenávisti a trestných činov proti kresťanom prudko vzrástol. V roku 2022 sa počet zdokumentovaných trestných činov z nenávisti voči kresťanom zvýšil na 748 prípadov, čo je o 44% viac ako v roku 2021, keď ich bolo 519. Exponenciálny nárast zaznamenali aj prípady podpaľačstva kostolov, ktorých počet sa v rokoch 2021 až 2022 zvýšil o 75%. Ide o údaje z výročnej správy organizácie Observatory On Intolerance And Discrimination Against Christians in Europe (OIDAC)

OIDAC, ktoré sídli vo Viedni a od tohto roku ho vedie Anja Hoffmanová, poskytuje reálny obraz o situácii kresťanov v Európe. Každý týždeň zhromažďuje správy o prípadoch diskriminácie a netolerancie, pričom využíva dôveryhodné zdroje a poukazuje na každodennú realitu, o ktorej sa málo hovorí. Podľa rôznych správ o slobode náboženského vyznania, ktoré vypracovali organizácie Aid to the Church in Need a Open Doors, sú kresťania najprenasledovanejším náboženstvom na svete. Potvrdzujú to aj údaje v poslednej výročnej správe OBSE (Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe) o zločinoch z nenávisti, ktorá zdokumentovala 792 prípadov protikresťanskej neznášanlivosti v 34 európskych krajinách.

Znepokojujúci je nárast počtu prípadov podpaľačstva, ktorý sa zvýšil zo 60 v roku 2021 na 105 v roku 2022, čo predstavuje 75% nárast. Tieto útoky zasiahli najmä Nemecko, ako aj Francúzsko, Taliansko a Spojené kráľovstvo.

Podľa Anje Hoffmanovej z OIDAC ide najmä o vandalizmus z nenávisti spojený s extrémizmom, ktorý vyplýva z väčšej tolerancie útokov na cirkvi v spoločnosti. „Kým motivácia vandalizmu a znesväcovania kostolov nebola úplne jasná, teraz pozorujeme, že čoraz viac páchateľov zanecháva odkazy, ktoré prezrádzajú, že patria k extrémistickým skupinám. Dokonca sa hrdo hlásia k autorstvu spáchaných trestných činov,“ hovorí riaditeľ OIDAC. „Často ide o zradikalizovaných členov skupín, ktoré vyznávajú protikresťanské postoje.“

Regina Polak, zástupkyňa OBSE pre boj proti rasizmu, xenofóbii a diskriminácii, vyjadrila znepokojenie nad rastúcim počtom trestných činov z nenávisti voči kresťanom, o ktorých informuje OIDAC. Zdôraznila, že je potrebné zvýšiť informovanosť vládnych inštitúcií aj spoločnosti s cieľom riešiť tento problém a bojovať proti nemu.

Správa sa zaoberá aj otázkou rôznych foriem náboženskej diskriminácie. V minulom roku mnohí kresťania prišli o prácu a čelili trestnému stíhaniu len preto, že na verejnosti nenásilným spôsobom vyjadrili svoje náboženské názory, najmä v otázkach manželstva a rodiny, napríklad za vyhlásenie, že manželstvo považujú za zväzok muža a ženy. Skutočnosť, že je možné niekoho stíhať za takéto názory, je podľa Hoffmana veľmi závažná, a to aj preto, že zákony mnohých krajín používajú veľmi vágne formulácie alebo nejasné definície týkajúce sa podnecovania k nenávisti.

OIDAC tiež informoval o prepustení učiteľov Bena Dybowského, Joshuu Sutcliffa a reverenda Bernarda Randalla, školského kaplána. Všetci boli prepustení pre svoje názory na rodovú identitu a rodinu. Anja Hoffmannová sa domnieva, že umlčovanie kresťanských hlasov na verejnosti podkopáva pluralitu názorov v západnej demokratickej spoločnosti a znemožňuje slobodu prejavu.

Ďalšie obmedzenia náboženskej slobody vyplývajú z tzv. zákonov o „nárazníkových zónach,“ ktoré sú najmä v Spojenom kráľovstve. Modlitby a náboženské demonštrácie, napríklad pred potratovými klinikami, sa tu považujú za trestné. Pravica označila za mimoriadne prekvapujúce zatknutie Isabel Vaughan-Spruceovej, ktorá bola zadržaná v jednej z týchto zón a vypočúvaná, či sa modlí potichu. Toto zatknutie je príkladom obáv z tzv. nenásilných nenávistných prejavov, ktoré existujú v Spojenom kráľovstve. Medzi ďalšie formy diskriminácie patria tie, ktoré porušujú právo rodičov vychovávať svoje deti v súlade s ich náboženským presvedčením.

Zdroj: ACI Stampa



( TK KBS, acs, ml; pz ) 20231128035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]