[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 26. 12. 2024   Meniny má 2. sviatok vianočný; Štefan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pizzaballa: Oslobodenie rukojemníkov je prvý krok k ukončeniu konfliktu
P:3, 27. 11. 2023 14:05, ZAH

Vatikán 27. novembra (VaticanNews) Latinský patriarcha Jeruzalema kardinál Pierbattista Pizzaballa v rozhovore pre vatikánske médiá reagoval na správy o rokovaniach, ktoré viedli k prepusteniu niektorých osôb unesených 7. októbra Hamasom a k prepusteniu niektorých palestínskych väzňov. Podľa jeho slov je potrebná „politická perspektíva pre Gazu“ a „vytrhnúť korene ideológie Hamasu.“

V sobotu 25. novembra odpovedal v telefonickom rozhovore kardinál Pizzaballa na otázky edičného riaditeľa Vatican news Andreu Tornielliho:

Ako by ste sa vyjadrili k správam z posledných hodín?

„To, že sa podarilo dosiahnuť dohodu o prepustení aspoň niektorých rukojemníkov, je pozitívne, pretože doteraz bol jediným komunikačným kanálom ten vojenský. Naopak, je to prvý krok k zmierneniu vnútorného aj medzinárodného napätia. Potom je to aj spôsob, ako začať iniciovať iné ako vojenské riešenia: mám na mysli riešenia na ukončenie konfliktu“.

Reakcie na správu o prepustení rukojemníkov boli rôzne, určite však vyvolali uspokojenie. Objavili sa však aj komentátori, ktorí sa domnievajú, že samotné vyjednávanie je v skutočnosti určitým spôsobom prehrou...

„Tí, ktorí chcú stotožniť mier s víťazstvom – nazvime ich ‚jastrabmi‘ –, si to možno myslia. Ale mier, vyriešenie konfliktu, nemôže byť absolútnym víťazstvom. To neexistuje. Je teda zjavné, že riešenie nemožno ponechať len na armádu. Je jasné, že politici musia vziať situáciu späť do vlastných rúk, dať predovšetkým perspektívy, pretože armáda ich nemá. Je teda zrejmé, že rokovania, prepustenie rukojemníkov sú prvými krokmi, ktoré následne otvoria cestu k politickým perspektívam pre Gazu po tejto vojne. Je to nevyhnutné.“

Máme správy, že ľudia vysídlení v severnej časti Gazy sa snažia vrátiť do domov, ktoré sú vo väčšine prípadov zničené. Čo to znamená?

„Pokiaľ viem, takáto možnosť stále neexistuje. Niektorí sa chcú vrátiť, pretože situácia aj na juhu Gazy, kam sa tlačia všetky tie milióny ľudí, nie je jednoduchá. Takže sa chcú odtiaľ dostať, veľmi dobre to chápem. Dokonca aj naši kresťania, ktorí sú zatvorení v tom malom cirkevnom areáli, už to len ťažko zvládnu. Ale kým nie je jasná politická perspektíva alebo ujasnenie ďalších krokov, stále to nie je možné a môže to byť dokonca nebezpečné.“

Ako je možné poraziť terorizmus? Ako sa dá poraziť ideológia, akou je Hamas?

„Nie je to ľahké. Musíte postupne a trpezlivo odstraňovať všetko, čo živí túto ideológiu, chce to čas. Takže je potrebné odstrániť korene. Nemá zmysel rezať konáre, pretože môžu vyrásť znova. Predovšetkým je potrebné dať Palestínčanom perspektívu. Povedal som to a viem, že sa to mnohým nepáčilo: je treba dať im národnú perspektívu, ktorú zatiaľ nemajú. Táto vojna je veľmi jasným svedectvom toho, že tieto dva národy nemôžu žiť spolu, aspoň nie v tejto chvíli. Musia mať jasnú, definovanú, presnú perspektívu, viac ako doteraz. Potom je tu ešte jeden aspekt. Hamas je tiež náboženská ideológia, takže medzináboženský dialóg je veľmi dôležitý, rovnako ako je veľmi dôležité pestovať, rozvíjať náboženský diskurz, ktorý nie je zameraný na nenávisť.“

Čo môžeme urobiť ako kresťania, ale všeobecne ako ľudia, ktorí síce žijú ďaleko od týchto miest, ale cítia ich ako blízke, pretože sú to miesta, kde žil Ježiš? Čo môžeme urobiť aj na úrovni verejnej mienky?

„Predovšetkým je tu modlitba za veriacich, ktorá je prvou vecou, ktorú treba konať. Potom je tu aj potreba reálnej podpory, vrátane humanitárnej. Ďalší dôležitý aspekt: videl som, že vo svete existujú silné rozdelenia, jedni proti druhým. Takmer sa zdá, že je nemožné milovať obidve strany. Myslím si, že je dôležité, aby sme ako kresťania hovorili jasne aj v našich diskusiách a nie vyhranene. Nazývať veci pravým menom, v ich pravde, a zároveň sa snažiť udržiavať otvorené vzťahy s každým a povedať každému, aj jednému, aj druhému, že ho máme radi.“

Andrea Tornielli, Miroslava Holubíková - Vatikán



( TK KBS, VaticanNews, at, mh, ml; pz ) 20231127037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]