[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 04. 2024   Meniny má Ervín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež prijal kaplánov univerzít a ľudí zodpovedných za univerzitnú pastoráciu
P:3, 24. 11. 2023 14:25, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 24. novembra (VaticanNews) Dikastérium pre kultúru a vzdelávanie zorganizovalo v jezuitskej kúrii v Ríme konferenciu pod názvom K mnohostrannej vízii. Posilnenie úlohy univerzitných kaplánov pre duchovný rast, kultúrnu angažovanosť a budovanie spoločenstva. Dvojdňové stretnutie zodpovedných za univerzitnú pastoráciu a kaplánov z katolíckych univerzít sa skončilo pápežskou audienciou.

V službe vzdelávania je prijímanie ľudí, svetiel, tieňov a situácií, ktoré sú v nich prítomné, s otcovským a materským duchom samo osebe poslaním: pomáha rásť tomu, čo Boh zasial do každého človeka jedinečným a neopakovateľným spôsobom. Každého človeka treba prijať takého, aký je, a od toho sa začína dialóg, cesta, pokrok, povedal pápež František kaplánom a osobám zodpovedným za univerzitnú pastoráciu, ktorých prijal v piatok 24. novembra na audiencii v Apoštolskom paláci pri príležitosti stretnutia organizovaného Dikastériom pre kultúru a vzdelávanie 23. – 24. novembra.

Pápež načrtol tri postoje, ktoré sú dôležité pre pastoračnú službu medzi študentmi a zamestnancami univerzít: oceňovanie rozdielov, starostlivé sprevádzanie a odvážne konanie.

„Viera v životaschopnosť Božej sejby predpokladá starostlivosť o to, čo rastie v tichosti a prejavuje sa v myšlienkach, túžbach a náklonnostiach, aj keď niekedy rozporuplných, mladých ľudí, ktorí sú vám zverení,“ povedal pápež, ktorý odsúdil prítomnosť ideologických prúdov v Cirkvi a postavil ich do protikladu ku geometrickému telesu mnohostena, ktorého zložitosť prináša mnoho nuáns. Ak sa totiž človek múdro ocení taký, aký je, poznamenal pápež, môže sa z neho stať umelecké dielo.

Tvárou v tvár formačným výzvam pápež František vyzval univerzitných kaplánov, aby sa nenechali odradiť: „Starajte sa o mladých ľudí bez toho, aby ste čakali okamžité výsledky, ale s istou nádejou, že keď človek sprevádza mladých ľudí s blízkosťou a keď sa za nich modlí, rozkvitnú zázraky. Nekvitnú však z uniformity: kvitnú práve z rozdielov, ktoré sú ich bohatstvom.“( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20231124036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]