[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 04. 2024   Meniny má Justína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Komunikovať znamená zapojiť inteligenciu a lásku pre rast druhého
P:3, 24. 11. 2023 13:15, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 24. novembra (VaticanNews) Pápež František vo svojom posolstve, ktoré zazneli pri otvorení 13. festivalu sociálnej náuky vo Verone, vyzýva na konkrétne odovzdávanie evanjeliového učenia spoločnosti. Vyjadruje želanie, aby v digitálnej kultúre nikto nepodporoval komunikáciu, ktorá vedie k znehodnoteniu, a to prostredníctvom šírenia posolstiev nenávistného obsahu a skresľovania skutočnosti.

Komunikácia dosahuje svoju plnosť v úplnom darovaní sa druhej osobe a práve v tomto vzťahu vzájomnosti sa rozvíja sieť slobody, píše pápež František v posolstve organizátorom a účastníkom 13. festivalu sociálnej náuky, ktorý sa začal 24. novembra vo Verone. Ide o trojdňové stretnutie odborníkov, podnikateľov, profesorov a laikov, ktorí sa usilujú konkrétne pretaviť evanjeliové učenie do spoločnosti, ako to požaduje súhrnná správa z prvého zasadania 16. riadneho generálneho zhromaždenia synody.

Tohtoročná téma #soci@ly free sústreďuje pozornosť na komunikáciu v digitálnej kultúre, ktorá ovplyvňuje medziľudské vzťahy a následne aj spoločnosť. Pápežovu pozornosť upútal najmä jeden zo špeciálnych znakov použitých v tohtoročnej téme, znak @ používaný v e-mailoch. Znak @, ktorý v antike označoval jednotku hmotnosti a objemu (španielska arroba a toskánska amfora) a neskôr nadobudol účtovnú hodnotu ako obchodné at, sa v súčasnosti používa v elektronickej pošte na označenie významu at, t. j. „u“, ktorý označuje blízkosť, kontakt, intímne vyjadrenie slobody, ktorú treba „držať“ v srdci.

Nepodporujte kultúru znevažovania prostredníctvom správ plných nenávisti

Sieť, po ktorej túžime, totiž nie je určená na väznenie, ale na oslobodenie, na pestovanie spoločenstva slobodných ľudí. Samotná Cirkev je sieťou utkanou z eucharistického spoločenstva, kde spojenie nie je založené na „sympatiách,“ ale na pravde, na „amen,“ ktorým sa každý pripája ku Kristovmu telu a prijíma iných.

V porovnaní s rýchlosťou informácií, ktoré vyvolávajú vzťahovú chamtivosť, pokračuje pápež, je „amen“ vlastne akousi provokáciou na prekonanie kultúrnej sploštenosti, na plnosť jazyka v úcte ku každej osobe. Nech nikto nie je podporovateľom komunikácie znehodnotenia šírením posolstiev nenávisti a skresľovania skutočnosti, vyzýva pápež.

Ježiš sa zaujíma o celého človeka v jeho celistvosti

Príkladom skutočnej komunikácie inšpirovanej láskou, píše pápež, je úryvok z Markovho evanjelia, ktorý rozpráva o epizóde rozmnoženia chlebov a rýb. Na brehu Tiberiadského jazera sa k Ježišovi pripojilo asi päťtisíc ľudí, ktorí prešli niekoľko kilometrov, aby ho počuli. Ježiš sa ich vydal učiť mnohým veciam a jeho autorita, píše pápež, pramení z jeho osobnej angažovanosti a z toho, že je tvárou a slovom Otca v zákrutách ľudskej existencie: má súcit s ľuďmi, má rovnaké pocity ako ľudia pred ním, nepozerá na nich zvrchu, berie ich problémy ako svoje vlastné, stará sa o nich. A potom ich nasýti, pretože po vyučovaní nasleduje dar chleba a prídelu: Ježiš sa zaujíma o celého človeka, teda o človeka v jeho celistvosti.

Výchova ku kultúre daru

Ježiš v tom nie je sám, ale žiada učeníkov o spoluprácu a osobnú účasť. Toto je sloboda, ku ktorej je učeník povolaný: sloboda toho, kto sa s inteligenciou a láskou zapája do umožnenia rastu druhého. Pápež si teda želá, aby sa kresťania stali svedkami slobody v slobodnom svete, a účastníkom festivalu, počnúc prezidentom usporiadateľskej nadácie Segni Nuovi Albertom Stizzolim, ktorý spolu s veľkou skupinou laikov a vedeckým výborom festival konkrétne podporuje, želá, aby tento heslovitý odkaz pretavili do iniciatív pre spoločné dobro a aby sa zapojili do výchovy ku kultúre darovania.

Michele Raviart( TK KBS, VaticanNews, mr, ml; pz ) 20231124031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]