[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 03. 07. 2024   Meniny má Miloslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Život je príliš krátky na to, aby sme boli egoistami
P:3, 24. 11. 2023 11:20, ZAH

Vatikán 24. novembra (VaticanNews) „Byť kresťanmi znamená starať sa o zranených životom a trpiacich, rozsvecovať malé svetlá tam, kde sa zdá, že všetko je stratené.“ Tieto slová adresoval pápež František členom komunity Roménske bratstvo (Fraternità di Romena), ktorých prijal vo štvrtok 23. novembra.

Romena je starobylý farský komplex s kostolom postavený v románskom štýle v Toskánsku, neďaleko Arezza. Už v Stredoveku bola miestom odpočinku pútnikov. V roku 1991 tu kňaz Luigi Verdi založil rovnomenné bratstvo.

Fara je dnes miestom stretnutia a bratstva, kde sa unavení a utláčaní môžu zregenerovať, nadýchnuť sa krásy prírody a čara ticha, kde môžu hľadať Boha a znovuobjaviť svoju cestu, vysvetlil pápež. Vo svojom príhovore sa zameral na tri aspekty komunity: pohostinnosť, starostlivosť a bratstvo.

Pápež František pripomenul slová duchovného otca Vannucciho: „Skôr ako sme existovali, v tichom svete ničoty, nás milovala láska a vyslovila naše meno. [...] Nech je naša skutočnosť akákoľvek, sme milovaní Bohom, [...] sme plodom nekonečnej lásky, ktorá je Božou láskou.“

Svätý Otec členov komunity povzbudil, aby boli aj naďalej „oázou slobody, ktorá vyjadruje nekonečnú a nezištnú Božiu lásku ku každému stvoreniu.“

Stredoveká Romena je zároveň miestom starostlivosti o rany. Svedčí o tom napríklad tamojšia „Skupina Naim,“ ktorá prijíma a sprevádza rodičov, ktorí prišli o dieťa. Svätý Otec k tomu uviedol:

„Ide o to, aby sme vedeli spoločne s nimi plakať a priniesť plač svojho smútku Ježišovi, ktorý v mestečku Nain pocítil súcit s ovdovenou matkou, ktorá stratila syna (porov. Lk 7,11). Toto je špecifické povolanie Romeny. Farnosť totiž vznikla v čase hladu a krízy, aby bola malým svetlom v temnote toho historického momentu. Romena nám pripomína, že byť kresťanmi znamená starať sa o zranených a trpiacich, rozsvecovať malé svetlá tam, kde sa zdá, že všetko je stratené.“

Členovia Roménskeho bratstva sa venujú jednoduchej práci, roľníctvu, žijú v evanjeliovej skromnosti a vytvárajú priestor pre bratstvo. Pápež ich povzbudil k tomu, aby boli rozsievačmi pokoja a sociálneho priateľstva a šírili sen o bratskom a solidárnom svete.

„Jednou z najškaredších vecí, ktoré sú v rozpore s týmto sociálnym priateľstvom, je klebetenie, ohováranie,“ skonštatoval Petrov nástupca a odporučil liek, ktorý prináša dobré výsledky – je ním zahryznúť si do jazyka.

„Dnešný svet, ktorý je stále poznačený násilím a konfliktami, veľmi potrebuje toto bratstvo, toto sociálne priateľstvo,“ pripomenul pápež František a zacitoval slová zakladateľa komunity: „Život je naozaj príliš krátky na to, aby sme boli egoistami.“

Zuzana Klimanová - Vatikán



( TK KBS, VaticanNews, zk, ml; pz ) 20231124024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]