[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 04. 2024   Meniny má Justína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Bober požehnal obnovený archív Arcibiskupského úradu
P:3, 24. 11. 2023 09:55, DOMFoto: Jaroslav Fabian


Košice 24. novembra (TK KBS) Košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober požehnal vo štvrtok 23. novembra 2023 obnovený archív Arcibiskupského úradu v Košiciach. Rozsiahla rekonštrukcia prebiehala od novembra 2022.

Po jej ukončení sa konalo požehnanie obnoveného archívu, na ktorom sa zúčastnili oficiálne pozvaní hostia, pracovníci Arcidiecézneho úradu a košickí biskupi – arcibiskup Bober a pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. 

Archivár prof. Peter Zubko zhrnul dejiny samotného archívu, ktoré sa začínajú vznikom diecézy. Predstavil aj zaujímavosti archívu v podobe unikátnych listín a fotografií a vyzdvihol hodnotu, ktorú nachádzame v množstve informácií, ktoré archív spravuje.

Bádatelia tu dodnes môžu nachádzať cenné poznatky, ktoré sa viažu sa k diecéze, osobnostiam na jej čele či územiu, ktoré diecéza dnes alebo v minulosti zahŕňala. Rekonštrukciou podľa prof. Zubka získal archív aj nový priestor na svoje ďalšie rozšírenie, čo vytvára dôležitú perspektívu do budúcnosti.

Riaditeľ Arcibiskupského úradu v Košiciach Ján Urban pripomenul stavebné práce, ktoré obnova zahŕňala, rozsiahlu rekonštrukciu elektroinštalácie, nové siete pre IT systémy, nákup skenerov a počítačovej technológie a osadenie nových regálov či nábytku.

Priestory Arcidiecézneho archívu požehnal arcibiskup Mons. Bernard Bober, ktorý vyzdvihol rozsah a spôsob, akým obnova prešla.

„Celá kúria sa začala obnovovať v deväťdesiatych rokoch a obnovou archívu sme akoby tento proces zavŕšili. To, že to nastalo až teraz, nebol úmysel, jednoducho nám chýbali financie na takúto rekonštrukciu. Dnes však máme vynovené priestory vybavené modernou technikou,“ uviedol arcibiskup Bober.

„Mnohé veci sa dávajú do digitálnej podoby, čo zjednoduší prácu a viac sprístupní tunajšie dokumenty. Zvlášť chcem poďakovať Ministerstvu školstva, ktoré nám poskytlo grant na rekonštrukciu a aj nášmu pánovi archivárovi prof. Petrovi Zubkovi, ktorý bedlivo bdel nad všetkými prácami. Verím, že archív bude dobre slúžiť, veď história je naša učiteľka,“ dodal arcibiskup Bober.

TK KBS informoval Jaroslav Fabian( TK KBS, jfa, ml; pz ) 20231124017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]