[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 04. 2024   Meniny má Justína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Zvolenský uviedol do úradu historicky prvého kaplána NR SR
P:3, 24. 11. 2023 09:00, DOMFoto: Kancelária NR SR Peter Fodora


Bratislava 23. novembra (TK KBS) Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský vo štvrtok 22. novembra uviedol do úradu historicky prvého kaplána Národnej rady (NR) Slovenskej republiky (SR). Stal sa ním katolícky kňaz Ján Buc. Urobil tak počas svätej omše, ktorú slávil Kaplnke Sedembolestnej Panne Márie na Bratislavskom hrade.

Liturgiu koncelebroval s kaplánom a výkonným tajomníkom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Ivanom Ružičkom. Zúčastnili sa na nej poslanci, zamestnanci Kancelárie NR SR a Slovenského národného múzea. Prítomný bol i veľvyslanec SR pri Svätej stolici a Zvrchovanom ráde Maltézskych rytierov Marek Lisánsky. Nechýbala verejnosť.

Zriadenie funkcie kaplána vyplýva z memoranda o spolupráci medzi KBS a Kanceláriou NR SR. Vykonávať bude duchovnú službu nielen pre poslancov parlamentu, ale aj pre ich asistentov a zamestnancov Kancelárie NR SR. „Nie je to len pozvanie pre poslancov a zamestnancov, ale je to aj pozvanie pre verejnosť,“ uviedol Ján Buc.

Hlavnou náplňou duchovnej služby kaplána v Národnej rade SR bude slúžiť pravidelne bohoslužbu. Bude ju sláviť raz do týždňa vo štvrtok o 17:30 v hradnej Kaplnke, prípadne vo sviatky. „Hodinu predtým alebo podľa potreby budem k dispozícii na duchovný rozhovor či možnosť vyslúžiť sviatosť zmierenia,“ dodáva.

V tejto službe sa podľa slov nového kaplána slovenského parlamentu dá očakávať to, „že bude slúžiť a že sa bude rozdávať,“ preto chce na tomto mieste prinášať to, čo v živote dostal. „Boh ma povolal do kňazstva, aby som sa stal služobníkom pre ľudí, ktorí to potrebujú a s týmto prichádzam,“ vysvetlil katolícky kňaz Ján Buc.

„Sme vďační, že môžeme uviesť do úradu duchovného otca Jána Buca ako kaplána pre Národnú radu SR. Je to štandardná služba v Európe a aj iné štáty to považujú za samozrejmosť, že v parlamente pôsobí kaplán. Sme radi, že sa táto služba otvára tu v parlamente,“ doplnil arcibiskup Zvolenský.

Kto je Ján Buc?

Ján Buc je rodákom zo Spišskej Teplice. Vyštudoval Rímskokatolícku cyrilometodskú bohosloveckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Doktorát z teológie získal v Poľsku. Za kňaza Spišskej diecézy bol vysvätený v roku 1997. Pôsobil ako kaplán v Žakovciach a bol predstaveným Domu charitas svätého Jána Bosca v Spišskej Kapitule. Neskôr bol tajomníkom Sekcie pre mládež Konferencie biskupov Slovenska a predsedom Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže. Tri roky viedol katolícku Televíziu LUX. Pravidelne slúži sväté omše v kaplnke Úradu vlády SR. Na čiastočný úväzok pracuje v redakcii Duchovného života RTVS. Je rečníkom na rôznych domácich i zahraničných podujatiach a venuje sa výchove katolíckych lídrov na Slovensku. Od roku 2010 je aj garantom projektu Godzone. V júli 2017 bol menovaný za farára vo Východnej, aktuálne je výpomocným duchovným vo Važci. Službu v Národnej rade SR bude vykonávať popri svojom súčasnom kňazskom pôsobení.
 

K správe bolo vydané FOTO a AUDIO.

 ( TK KBS, ml; pz ) 20231124013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]