[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 12. 2023   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Broglio o jednote Cirkvi a priťahovaní mladých ľudí k evanjeliu
P:3, 21. 11. 2023 11:36, ZAHFoto: Wikipedia


USA 21. novembra (VaticanNews) Najdôležitejšou výzvou našich čias je budovanie jednoty Cirkvi a pastoračná činnosť, ktorá priláka najmä mladých ľudí k evanjeliu Ježiša Krista. Poukazuje na to arcibiskup Timothy P. Broglio, ktorý začína svoje druhé funkčné obdobie vo funkcii predsedu amerického episkopátu. V nadväznosti na rímsku etapu synody o synodalite, na ktorej sa hierarcha zúčastnil, tiež poukazuje na misionárstvo ako základ všetkých pastoračných stratégií.

Arcibiskup Broglio zdôrazňuje, že od začiatku svojho pôsobenia vo funkcii predsedu Episkopátu Spojených štátov amerických si stanovil za cieľ budovať jednotu a podporovať ju v Cirkvi. „Môžeme sa líšiť, ale musíme spolu hovoriť. Nemôže to byť tak, ako to často vidíme v americkej spoločnosti, že keď s niekým nesúhlasíme, uchýlime sa k sile a násiliu,“ hovorí. Poznamenáva, že kým sa to Američania sami nenaučia, nemajú právo dávať životnú lekciu iným. Arcibiskup zdôrazňuje, že Cirkev by mala byť podporovateľom občianskej diskusie založenej na vzájomnom rešpekte a úcte k dôstojnosti protivníka. „Musíme to zmeniť vo vlastnom dome, až potom sa môžeme pokúsiť o mier inde,“ poznamenáva arcibiskup, pričom poukazuje na veľkú štedrosť americkej verejnosti pri podpore obetí vojen a iných katastrof vo svete, ktorá je dôležitá pri budovaní mieru.

Predseda amerického episkopátu zdôrazňuje, že hlavnou výzvou Cirkvi v USA je dnes hlásanie evanjelia. „Je pomerne ľahké zhromaždiť mladých ľudí na cirkevnej slávnosti, ale stále je otvorená otázka, ako dosiahnuť, aby rástli vo viere a naďalej ju praktizovali. V tomto smere potrebujeme injekciu Božej múdrosti.“ Poukazuje tiež na nadčasový význam dokumentu z Aparecidy, na ktorého vypracovaní sa podieľal aj súčasný pápež. „Uvádza sa v ňom, že to najlepšie, čo sa katolíkovi stalo, je spoznať Ježiša Krista. A najlepší dar, ktorý môžete dať druhému človeku, je podeliť sa s ním o túto skúsenosť,“ hovorí arcibiskup Broglio a dodáva, že práve o to sa spolu s pápežom Františkom usilujú.

Beata Zajączkowska Vatikán( TK KBS, VaticanNews, bz, ml; pz ) 20231121032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]