[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 12. 2023   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkev v núdzi si uctila tých, ktorí prežili útok islamistov v Nigérii
P:3, 21. 11. 2023 11:24, ZAHSouthwark 21. novembra (Zenit) Zdravotná sestra Margaret Attahová bude prvou osobou, ktorá dostane ocenenie Odvaha byť kresťanom od organizácie Aid to the Church in Need (Cirkev v núdzi). Attahová prišla o obe nohy a zrak na jednom oku, keď na Kvetnú nedeľu v roku 2022 vybuchla bomba v Kostole svätého Františka Xaverského v meste Owo v štáte Ondo.

Zdravotná sestra, ktorá prežila zverstvo v Nigérii, pri ktorom zahynulo 41 veriacich, poletí do Spojeného kráľovstva, aby  si prevzala ocenenie za odvahu a vieru tvárou v tvár prenasledovaniu. Margaret Attahová si v stredu 22. novembra 2023 v katedrále svätého Juraja v Southwarku prevezme ocenenie Odvaha byť kresťanom v rámci iniciatívy Červená streda (#RedWednesday).

„Sme veľmi radi, že Margaret príde do Spojeného kráľovstva, aby si prevzala naše vôbec prvé ocenenie Odvaha byť kresťanom," hovorí Caroline Hullová, národná riaditeľka organizácie Cirkev v núdzi.

„Naše srdcia a modlitby sú so všetkými, ktorí trpeli v Kostole svätého Františka Xaverského počas tohto zverstva. Margaret dostane ocenenie v mene všetkých, ktorí nielenže prežili toto strašné utrpenie, ale vďaka sile svojej viery sa naučili žiť so zraneniami, ktoré im zmenili život,“ uviedla.

Ocenenie Attahovej odovzdá apoštolský nuncius v Spojenom kráľovstve, arcibiskup Miguel Maury Buendia.

„V tomto roku sa uskutoční slávnostné odovzdávanie ocenení. Je pre mňa veľkou cťou, že som bol prvýkrát v histórii pozvaný udeliť cenu za statočnosť. Náboženská sloboda je nesmierne dôležitá a Cirkev v núdzi oceňuje tých, ktorí preukázali mimoriadnu oddanosť svojej viere tvárou v tvár prenasledovaniu,“ uviedol.

Podujatie Červená streda (#RedWednesday) sa začne zhromaždením na nádvorí katedrály pred svätou omšou o 18:00, ktorú bude koncelebrovať apoštolský nuncius a arcibiskup Southwarku John Wilson. Katedrála bude zvnútra aj zvonku osvetlená načerveno. Na konci bohoslužby s africkou tematikou bude udelená Attahova cena.

Attah bol jedným z viac ako 70 účastníkov omše, ktorí boli zranení pri útoku 5. júna 2022. Niekoľko preživších utrpelo vážne zranenia. K teroristickému činu sa neskôr prihlásila islamistická extrémistická skupina Boko Haram. V júni tohto roku P. Emmanuel Faweh, rektor Inštitútu svätého Alberta v diecéze Kafanchan, vyzval, aby 41 osôb, ktoré prišli o život pri útoku na kostol v Owo, bolo uznaných za mučeníkov a aby sa začal prvý krok kanonizačného procesu.

Zdroj: Zenit( TK KBS, zen, ml; kj ) 20231121031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]