[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 12. 2023   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Uzavretie vizitácie saleziánok v Badíne: Nová provinciálka je už na ceste
P:3, 21. 11. 2023 11:10, DOMFoto: Nikola Mihalčinová FMA


Badín 21. novembra (TK KBS) Saleziánky sa stretli v Badíne, aby rozlišovali novú provinciálnu predstavenú. Súčasťou víkendu bolo aj uzavretie kánonickej vizitácie, ktorá v slovenskej provincií FMA prebiehala od konca augusta.

Vizitátorka sr. Maria Assunta Sumiko Inoue otvorila proces rozlišovania novej provinciálky a zároveň uzavretie kánonickej vizitácie predstavením komunít. Práve počas dní od konca augusta až doteraz navštívila každú komunitu. Okrem rozhovorov v komunitách ponúkla konferencie. Pri jednej z nich si sestry pomenovali pozitíva a výzvy, ktoré zazneli aj na úvod víkendu 17. – 19. novembra v zhromaždení.

„Nestratiť citlivosť na problémy, ktoré prežívajú mladí ľudia okolo nás. Nestrácať odvahu, ale stále pracovať v sieti,“ uviedla výzvy sestra Edita Štefkovičová, direktorka komunity v Michalovciach. Prezentovalo sa 15 komunít a jedna prítomnosť sestier v Prešove.

Potom sr. Assunta predniesla záverečnú správu z kánonickej vizitácie. „Ocenila som, ako sr. Assunta jednoducho a konkrétne pomenovala výzvy, ktoré provokujú náš život. Medzi iným vplyv sekularizácie na našu mentalitu sestier, gender, ktorý vyvoláva zmätok v raste identity mladých. Ďalej voľba cesty bez toho, aby sme upadli do liberalizmu alebo tradicionalizmu. U niektorých z nás oslabený zmysel pre príslušnosť k inštitútu, individualizmus, manipulácia. Tiež veľa iných podnetných veci,“ rozpráva sestra Barbara Šranková.

Piatkový večer bol slávnostný a tradične sesterský, doplnený kultúrnym vstupom dvoch tanečníčok z Banskej Bystrice či spevom sestier. Vyvrcholením večerného programu, ktorý sa niesol v duchu hudobnej ľudovej kultúry, bolo predstavenie fujaristov Fiľovcov.

Sobota bola opäť pracovná. Doobedné rozlišovanie v ôsmich skupinách, kde sestry v prvom bloku hľadali z výziev tú, ktorá bude pre ich provinciu dôležitá pre nasledujúcich šesť rokov. Po obede v tých istých skupinách hovorili o vlastnostiach novej provinciálky. „Mala som osobne zážitok z nášho rozlišovania, hlavne z práce v skupine. Síce sme miestami mali rôzne názory alebo použili iné slová, vnímala som veľkú chuť a ochotu sa navzájom počúvať, porozumieť si, zladiť sa, nájsť spoločné vyjadrenie, hľadať, čo nás spája a zjednocuje, nie rozdeľuje,“ podelila sa sestra Mária Gregová.

Posledný deň stretnutia sestier bol veľkým dňom „D“ pre celú provinciu. Každá vybrala zo 66 možných sestier dve mená s písomným vysvetlením dôvodu výberu a hárok vložila do obálky. Obálku sr. Maria Assunta zapečatila, aby ju takto odovzdala generálnej predstavenej v Ríme. „Som vďačná za tento víkend, za sestry, s ktorými som sa mohla po dlhšej dobe stretnúť. Cítila som, že nám na našej provincií záleží, že hľadáme, ako ďalej. Zdalo sa mi to tvorivé a vnímala som dávku slobody pri rozprávaní. Silný moment bol odovzdávanie konzultácií v atmosfére modlitby a dôvery,“ zhodnotila sestra Elen Caunerová. Sestra Dagmar Kráľová dodáva: „Bol to intenzívny víkend, naplnený hlbokou sesterskou úprimnosťou pri spoločnom hľadaní.“

Meno novej provinciálnej predstavenej saleziánok bude zverejnené približne v januári. Nová provinciálna predstavená bude do úradu uvedená v auguste generálnou matkou sr. Chiarou Cazzuola.

TK KBS informovala Dagmara Čepelová FMA( TK KBS, dce, ml; kj ) 20231121030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]