[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 11. 12. 2023   Meniny má Hilda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež na Medzinárodný deň práv dieťaťa: Žiadna vojna nestojí za slzy detí
P:3, 21. 11. 2023 09:55, ZAHVatikán 21. novembra (E-kai) Pápež František pripomenul Medzinárodný deň práv dieťaťa, ktorý sa slávi 20. novembra. Zdôraznil, že ide o jeden z najčastejšie ratifikovaných dokumentov na svete, ktorý je však v praxi najviac zanedbávaný. Deti sú okrem iného prvými obeťami vojen a konfliktov.

Svätý Otec vo svojom príspevku na sociálnej sieti pripomína toľko detí, „ktoré boli v dôsledku konfliktov zbavené svojho základného práva na život a fyzickú a psychickú integritu.“ „Koľko detí je nútených zúčastňovať sa na bojoch alebo im pomáhať a nesie si potom jazvy?“ pýta sa František a dodáva: „Žiadna vojna nestojí za slzy detí.“

Správa pripravená pri príležitosti Dňa práv detí pripomína, že najhorším miestom pre najmladších na svete je Stredoafrická republika, kde trinásť z každých sto detí zomiera pred dovŕšením piateho roku života a menej ako polovica má možnosť chodiť do základnej školy. To isté stále platí v mnohých afrických a juhoamerických krajinách.

Ťažkú situáciu detí zhoršuje sexuálne vykorisťovanie, nútená práca alebo účasť v ozbrojených konfliktoch.

Správa poukazuje aj na výraznú diskrimináciu dievčat, ktoré majú v mnohých krajinách oveľa menej práv ako ich rovesníci. Do školy ich posielajú až na druhom mieste a napríklad v Indii sa ich narodenie považuje za príťaž, zatiaľ čo narodenie syna znamená pre ľudí vždy požehnanie. Je to spôsobené hinduistickou kultúrou, ktorá okrem iného tradične nariaďuje, aby ženy pri sobáši priniesli veno.

Pri príležitosti Dňa práv detí sa pripomenul aj výrazný nárast počtu detí v konfliktných a vojnových oblastiach. Spomína sa takmer 470 miliónov maloletých. Medzitým je viac ako 150 miliónov detí na celom svete nútených pracovať, často v podmienkach, ktoré ohrozujú ich život a zdravie.

Zdroj: E-kai( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20231121024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]