[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ponuku sadnúť si k Pánovým nohám prijalo v Prešove takmer 40 mužov
P:3, 20. 11. 2023 15:46, DOM

Prešov 20. novembra (TK KBS) Je ako strom zasadený pri vode (Ž 1,3). Z prameňa žalmu sa ,pomyselne prišla‘ napiť takmer štyridsiatka mužov všetkých vekových kategórií v rámci Stretnutia mužov, ktoré 17. novembra zorganizovala farnosť na Sídlisku 3 v Prešove.

Pozvanie k službe príhovoru prijal aktívny laický evanjelizátor a člen spoločenstva Rieka života v Podolínci Bohuš Živčák. Medzi mužov prišiel aj spolu s jedným zo svojich synov Jozuem. Deň sa začínal chválami, následne bol koncept stretnutia rozdelený na dopoludňajší a popoludňajší blok, umocnený modlitbou, obedom a spoločnými rozhovormi.

Počas celého dňa svojím slovom sprevádzal Bohuš, ktorý sa v prvej časti zamýšľal nad postavením muža nielen v živote, ale aj v cirkvi či samotnom spoločenstve farnosti. Na konkrétnych príkladoch poukazoval na to, akú moc má sila modlitby muža a aký význam má pre neho v rámci života aj blízkosť a formácia po boku iných.

Popoludňajší blok priniesol pohľad do hĺbky mužskej podstaty a jeho srdca. Centrom pozornosti sa stala spiritualita muža. Ako odznelo v prednáške, muž je Bohom stvorený ako ten, kto vyhľadáva a potrebuje dobrodružstvo a dobrodružstvom je zároveň aj poháňaný. Prítomným bola zdôraznená potreba mať za svojho otca Boha, aby  od neho čerpal silu, mal vzor a dokázal byť hlavou a otcom pre svoju rodinu.

Svojím svedectvom a pohľadom muža z mladšej generácie plnohodnotne prispel aj Jozue Živčák. Spolu s otcom tak boli okrem ohlasovateľov aj krásnym príkladom toho, akú hodnotu má a aké požehnanie vie priniesť úprimný vzťah otec-syn. A to jednak v prípade medziľudských vzťahov, a jednak aj z pohľadu vzťahu voči nebeskému Otcovi. Nech to biblické „je ako strom zasadený pri vode“, ktoré bolo myšlienkou stretnutia, mužov motivuje byť tými, ktorí majú pevné korene, stabilitu a neprestajne čerpajú vodu zo živého prameňa – od Boha.

Po nedávnom celodennom stretnutí žien, ktoré bolo už opakovaným, šlo tentoraz vo farnosti o premiéru takéhoto modelu smerovaného k mužskej časti veriacich. Deň boja za slobodu tak štyri desiatky mužov, ktorí prijali pozvanie, trávili v úvahách o tom, ako žiť naplnený život aj v slobode Božieho muža.

Zdroj: Prešovská archieparchia Mária Dudová - Bašistová( TK KBS, pre, ml; pz ) 20231120053   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]