[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána s pápežom Františkom: Strach blokuje, dôvera oslobodzuje
P:3, 20. 11. 2023 09:05, ZAH

Vatikán 20. novembra (VaticanNews) Svätý Otec František sa v nedeľu 19. novembra pri meditácii pred poludňajšou modlitbou Anjel Pána pýtal, aký máme obraz Boha a na to, či vieme riskovať pri konaní dobra. Rozvinul podobenstvo o talentoch, ktoré zaznelo v nedeľnom evanjeliu. Ako zdôraznil, Boh rozdeľuje podľa schopností každého z nás. Pri rozmnožovaní talentov dôvera v Boha uvoľňuje tvorivé sily, zatiaľ čo strach z neho ochromuje naše konanie, pripomenul pápež.

___

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Evanjelium nám dnes predstavuje podobenstvo o talentoch (porov. Mt 25, 14-30). Istý pán odchádza na cestu a zveruje sluhom svoje talenty, teda svoj majetok, „kapitál“: talenty boli peňažnou menou. Rozdeľuje ich podľa schopností každého z nich. Po návrate od nich žiada vyúčtovanie toho, čo urobili. Dvaja z nich zdvojnásobili, čo dostali, a pán ich pochváli, zatiaľ čo tretí zo strachu svoj talent zakopal a môže ho len vrátiť, preto dostáva prísne pokarhanie. Pri pohľade na toto podobenstvo sa môžeme naučiť dvom rôznym spôsobom priblíženia sa k Bohu.

Prvý spôsob je toho, čo zakopal talent, ktorý dostal. Nedokáže vidieť bohatstvo, ktoré mu Boh zveril: nedôveruje ani svojmu pánovi, ani sebe. V skutočnosti hovorí svojmu pánovi: „Viem, že si tvrdý človek, žneš, kde si nezasial, a zbieraš, kde si nerozsýpal“ (v. 24). Cíti voči nemu strach. Nemá úctu ani dôveru, ktorú doňho pán vkladá, ale vidí konanie pána, ktorý žiada viac, ako dáva, vidí sudcu. Taký je jeho obraz Boha: nedokáže uveriť v jeho dobrotu, nedokáže veriť v dobro Pána voči nám. Preto sa zablokoval a nezapájal sa do poslania, ktoré dostal.

Druhý spôsob potom vidíme u ďalších dvoch protagonistov, ktorí svojmu pánovi oplácajú jeho dôveru tým, že mu dôverujú. Títo dvaja investujú všetko, čo dostali, hoci na začiatku nevedia, či všetko dobre dopadne: skúmajú, hľadajú možnosti a s prezieravosťou hľadajú to najlepšie. Prijímajú riziko, že sa vkladajú do hry. Dôverujú, skúmajú a riskujú. Takto majú odvahu konať slobodne, tvorivo a takto vytvárajú nové bohatstvo (porov. v. 20 - 23).

Bratia a sestry, toto je rázcestie pred ktorým stojíme vo vzťahu k Bohu: strach alebo dôvera. Buď máš strach z Boha alebo máš dôveru v Pána. Aj my, podobne ako hlavní hrdinovia podobenstva – my všetci - sme dostali talenty, oveľa cennejšie ako peniaze. Ale to, ako ich investujeme, do veľkej miery závisí od našej dôvery v Pána, ktorý oslobodzuje naše srdcia, robí nás aktívnymi a tvorivými v dobrom.

Nezabudnime na to: dôvera vždy oslobodzuje, strach ochromuje. Pamätajte: strach ochromuje, dôvera oslobodzuje. To platí aj pri výchove detí. A pýtajme sa sami seba: Verím, že Boh je Otec a zveruje mi dary, pretože mi dôveruje? A ja, dôverujem mu do tej miery, že sa vystavujem nebezpečenstvu bez toho, aby som sa nechal odradiť, aj keď výsledky nie sú ani isté, ani samozrejmé? Viem, ako každý deň v modlitbe povedať: „Pane, dôverujem ti, daj mi silu ísť vpred; dôverujem ti, veci, ktoré si mi dal, daj mi silu pokračovať; verím v teba, vo veci, ktoré si mi dal; daj mi vedieť, ako ich môžem uskutočniť.“

A napokon tiež ako Cirkev: rozvíjame v našom prostredí atmosféru dôvery a vzájomnej úcty, ktorá by nám pomohla spoločne napredovať, ktorá odblokuje ľudí a podnecuje v každom tvorivosť lásky? Uvažujme o tom. Panna Mária nech nám pomáha prekonať strach a dôverovať Pánovi. Nikdy nemajme strach z Boha! Bázeň áno, strach nie.

Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu - Vatican News, Andrej Klapka a Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews, ak, mj, ml; pz ) 20231120024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]