[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Krajewski: Za stolom s pápežom budú sedieť najmä bezdomovci
P:3, 16. 11. 2023 13:05, ZAH

Vatikán 16. novembra (VaticanNews) Vo Vatikáne budú počas Svetového dňa chudobných, ktorý sa bude sláviť túto nedeľu, sedieť za stolom s pápežom ľudia žijúci na ulici, keďže bezdomovectvo je vo Večnom meste vážnym problémom. Na uliciach Ríma žije osemtisíc ľudí. V rozhovore pre VaticanNews na to upozorňuje kardinál Konrad Krajewski, ktorý zdôrazňuje, že pomoc najchudobnejším sa poskytuje denne, ale takéto spoločné chvíle slávenia sú potrebné.

Prefekt Dikastéria pre službu milosrdenstva poukazuje na to, že František počas celého svojho pontifikátu učí nespúšťať oči z chudobných a povzbudzuje k tvorivosti pri pomoci chudobným. Pápežský almužník zdôrazňuje, že postupné projekty sa nevymýšľajú za stolom, ale rodia sa z konkrétnych potrieb. Preto vznikla klinika, kúpeľňa a kaderníctvo pre chudobných a nočný útulok na Svätopeterskom námestí. „Pred Dňom chudobných konáme predovšetkým prakticky tým, že rozširujeme hodiny lekárskej starostlivosti pre našich núdznych,“ hovorí kardinál Krajewski.

„Samozrejme, že sa na tento deň pripravujeme, pretože je to určitá slávnosť, možno aj nejaký výnimočný okamih, pretože spolu s pápežom – pri Eucharistii a spoločnom obede – budeme prežívať tento deň, ale o chudobných sa snažíme starať každý deň,“ hovorí pápežský almužník. Poukazuje na to, že list Svätého Otca ku Dňu chudobných nám ukazuje, čo máme robiť, že po Eucharistii treba rozšíriť tento eucharistický stôl o stôl, pri ktorom sa môžeme stretnúť.

„Svätý Otec aj tento rok pozýva do Auly Pavla VI. Bude tam asi 1 200 ľudí bez domova spolu s dobrovoľníkmi, s ktorými si sadne k spoločnému stolu,“ hovorí kardinál Krajewski. Ako poznamenáva, praktickou prípravou z osláv je, že práca ošetrovne pod Berniniho kolonádou sa predĺži na celý týždeň pred týmto dňom. Bežne sa tam každý deň dostane okolo 70 ľudí bez domova, najmä prisťahovalcov bez dokladov. V súčasnosti ich je oveľa viac.

Almužník vypočítava, že v ambulancii sa vykonávajú základné činnosti, ako sú okrem iného krvné testy, ultrazvuk, a tí, ktorí to potrebujú, dostávajú zadarmo lieky z Vatikánskej lekárne. Kardinál Krajewski pripomína, že Svätý Otec tiež povzbudzuje každú farnosť, rehoľné spoločenstvo, ale aj každého z nás, aby sme bezdomovcov pozvali do svojich domovov. „My Poliaci túto tradíciu poznáme, pretože napokon na Štedrý večer vždy nechávame prázdne miesto, aby niekto prišiel. V tento deň Svätý Otec, nepoznajúc túto poľskú tradíciu, pozýva práve podobným spôsobom, aby každý z nás po Eucharistii pozval v ten deň do svojho domu, k spoločnému stolu, aspoň jedného človeka v núdzi,“ hovorí kardinál Krajewski.

Ako pápežský almužník pripomína, v prvých dňoch svojej služby počul od Františka, že to bude spočiatku ťažké, ale že uvidí, že byť s chudobnými je najkrajšia časť kresťanského života. Poukazuje aj na dôležitosť pápežovho povzbudenia neodvracať zrak od chudobných. „Je to veľmi dôležité posolstvo, aby sme boli citliví, aj keď nemôžeme pomôcť, aby sme neboli ľahostajní. Pretože opakom lásky je ľahostajnosť. A to je asi to najhoršie, čo sa nám môže stať. Spomíname si na chudobného človeka, ktorý ležal pod schodmi veľmi bohatého človeka, a ten bohatý človek si neuvedomil, že ten chudobný človek je tam pre neho. Myslím si, že Svätý Otec chcel povedať práve to, že by sme si mali všímať tých, ktorí sú okolo nás, ktorí žijú na našich schodiskách, pred našimi domami. Chce tým povedať, aby sme neboli ľahostajní. Pretože len vďaka tomu im budeme môcť pomôcť,“ dodal kardinál Krajewski. 

Vatikánska klinika pre chudobných kedysi prijímala v priemere okolo 700 ľudí mesačne. V poslednom čase sa tento počet takmer zdvojnásobil. O pomoc čoraz častejšie prichádzajú chudobné rodiny a osamelí ľudia, ktorí si pre rastúcu krízu nemôžu zaplatiť liečbu.

Beata Zajączkowska - Vatican News( TK KBS, VaticanNews, bz, ml; pz ) 20231116037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]