[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Martyniuk: Ukrajina zatiaľ prežila a prežije vďaka solidarite
P:3, 16. 11. 2023 12:46, ZAH

Ukrajina 16. novembra (VaticanNews) „Ukrajina zažíva solidaritu vo vnútri i navonok,“ zdôrazňuje pomocný biskup Ternopoľsko-zborovskej gréckokatolíckej arcidiecézy Teodor Martyniuk. Spomína napríklad, ako sa naňho počas synody o synodalite obracali hierarchovia napríklad z Madagaskaru či Mauritánie s uistením, že v ich vzdialených krajinách sa veriaci modlia za národ napadnutý Ruskom. Podpora nadobúda aj iné, materiálne rozmery. Všetkému napomáhajú aj neustále výzvy pápeža Františka.

Gréckokatolícky hierarcha v rozhovore pre VaticanNews zdôrazňuje, ako vnútorná jednota jeho krajanov zatiaľ umožnila prežiť najťažšie chvíle invázie. „Dobre si pamätáme na poslednú zimu, keď sa nepriateľ veľmi vážne pokúšal zlomiť náš národ bombardovaním elektrární a elektrických rozvodní,“ pripomína. Ako zdôrazňuje, vtedy zažil reakciu ľudí úplne opačnú, než akú si Rusi vytýčili. Ľudia „vnímali túto výzvu ako niečo, čomu treba dôstojne čeliť.“ Mimoriadne radostné boli vtedy všetky prejavy vzájomnej pomoci. Práve tie spolu s nádejou v Boha „nám pomohli prežiť uplynulú zimu,“ poznamenal. 

S odkazom na spomínanú skúsenosť tak biskup Martyniuk upozorňuje na jednotu, solidaritu a nádej ukrajinského národa. „Veríme, že tie zámery nepriateľa, ktoré sú zlé a zlé, sa nikdy nenaplnia, pretože dobro vždy víťazí. A len vďaka dobru, len vďaka našej jednote a vzájomnej solidarite sme silní, pretože vtedy v nás pôsobí Božia moc.“ Dodáva, že takýto postoj praje sebe i svojim krajanom do ďalšieho obdobia, a to aj napriek únave, ktorá sa objavuje po takmer dvoch rokoch tvrdého boja. Ako priznáva: pociťujeme to „najmä pri pohreboch, keď naši vojaci dávajú svoje životy: je to veľmi ťažká skúsenosť.“ Ale vzájomná jednota, útecha, podpora túto záťaž prekonávajú.

Ako príklad tu uvádza službu Cirkvi rodinám padlých. Často sa pre ne okrem iného organizujú osobitné stretnutia vo svätyni v Žarvanici. „Osobitným znakom spomienky bolo vysadenie dubov rodinami obetí z celého regiónu práve v Zarvanici: je tu veľká plocha, kde boli tieto duby vysadené,“ poznamenáva biskup Martyniuk. Zdôrazňuje, že Ukrajinci si ctia jednotu a solidaritu. „To je protiváha akejkoľvek depresii, akejkoľvek skľúčenosti, ktorú chce nepriateľ vyvolať: najväčšou zbraňou nepriateľa je zasiať pochybnosti, zasiať nenávisť a skľúčenosť,“ uzatvára.( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20231116035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]