[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 11. 2024   Meniny má Cecília      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež píše mladým ľuďom: Buďte nádejou pre rovesníkov v ťažkostiach
P:3, 15. 11. 2023 10:31, ZAH

Vatikán 15. novembra (VaticanNews) Vyšlo posolstvo Svätého Otca Františka k 38. diecéznemu Svetovému dňu mládeže, ktorý sa bude sláviť na Sviatok Krista Kráľa, čiže 26. novembra a má tému Radostní v nádeji. Svätý Otec vyzýva mladých ľudí, aby robili statočné životné rozhodnutia, a konkrétne navrhuje dobré využívanie sociálnych médií: „Je ľahké zdieľať zlé správy, každý deň zverejnite slovo nádeje.“

Petrov nástupca v úvode posolstva spomína na SDM v Lisabone, a zároveň posúva pohľad na tie budúce v Soule v Južnej Kórei v roku 2027, pričom mladých z celého sveta povzbudzuje byť v tomto čase príprav „radostnými v nádeji,“ k čomu nabáda aj téma blížiaceho sa diecézneho Dňa mládeže a je prevzatá z výzvy sv. Pavla rímskej komunite, ktorá prežívala obdobie ťažkého prenasledovania. Ako vysvetľuje pápež, táto voľba témy nie je náhodná:

„Žiaľ, toľko vašich rovesníkov, ktorí zažívajú vojnu, násilie, šikanovanie a rôzne formy nepohody, sužuje zúfalstvo, strach a depresia. Cítia sa ako zavretí v tmavom väzení, neschopní vidieť slnečné lúče. Dramaticky to dokazuje vysoký počet samovrážd medzi mladými ľuďmi vo viacerých krajinách.“

Ako v kontexte vojen prežívať pocity nádeje?

Ako sa vyhnúť tomu, aby nás ovládla „myšlienka, že je zbytočné konať dobro, pretože by to nikto neocení a neuzná,“ pýta sa pápež v posolstve a vzápätí ukazuje cestu: „radosť z nádeje pramení z paschálneho tajomstva Krista, z moci jeho zmŕtvychvstania: „Nie je ovocím ľudského úsilia, vynaliezavosti alebo umenia. Je to radosť, ktorá pochádza zo stretnutia s Kristom. Kresťanská radosť pochádza od samotného Boha, z vedomia, že sme ním milovaní. (...) My, stvorení ním na jeho obraz a podobu, môžeme byť prejavom jeho lásky, ktorá rodí radosť a nádej aj tam, kde sa to zdá nemožné.“

Nádej je soľou každodenného života

Svätý Otec František v posolstve cituje aj Benedikta XVI. a uvádza i verše francúzskeho básnika Charlesa Péguyho z diela Predsieň tajomstva druhej cnosti, ktorá hovorí o troch teologických cnostiach – viere, nádeji a dobročinnej láske. „Malá nádej postupuje medzi svojimi dvoma veľkými sestrami a ani si ju nevšimnú. Je to ona, tá malá, ktorá všetko ťahá za sebou...,“ cituje sa v posolstve. Pápež v tejto súvislosti píše, že je „presvedčený o tomto skromnom, 'malom', ale zásadnom charaktere nádeje,“ ktorá je podľa neho „soľou každodenného života.“

„Kresťanská nádej nie je popieraním bolesti a smrti, ale oslavou lásky zmŕtvychvstalého Krista, ktorý je vždy s nami, aj keď sa zdá byť ďaleko,“ čítame ďalej v posolstve. Je to „iskra,“ ktorej však niekedy hrozí, že ju „udusia“ starosti, obavy a každodenné úlohy. Potrebuje „vzduch,“ aby mohla žiariť. Ako? Predovšetkým modlitbou: „Modlitba je ako výstup do výšky: keď sme na zemi, často nevidíme slnko, pretože obloha je zakrytá mrakmi. Ak však vystúpime nad mraky, obklopí nás svetlo a teplo slnka; a v tejto skúsenosti nachádzame istotu, že slnko je vždy prítomné, aj keď sa všetko zdá byť sivé. (...) Drahí mladí, keď vás obklopí hustá hmla strachu, pochybností a útlaku a vy už nevidíte slnko, vyberte sa na cestu modlitby, lebo (...) Boh ma počúva stále.“

Byť rozsievačmi nádeje každý deň

Nádej je živená „konkrétnymi každodennými rozhodnutiami, upozorňuje pápež a vyzýva zvoliť si „životný štýl založený na nádeji.“ Ako príklad uvádza, že „na sociálnych sieťach sa zdá ľahšie zdieľať zlé správy ako správy o nádeji,“ preto navrhuje mladým na sociálnych sieťach „každý deň zdieľať slovo nádeje: „Staňte sa rozsievačmi nádeje v životoch svojich priateľov a všetkých ľudí okolo vás.“

„Výzvy a ťažkosti sú a vždy budú, ale ak sme vybavení nádejou plnou viery, čelíme im s vedomím, že nemajú posledné slovo, a sami sa stávame malou pochodňou nádeje pre ostatných.“ Píše na záver Petrov nástupca v posolstve mladým a zdôrazňuje im: „Buďte nablízku najmä tým svojim priateľom, ktorí sa možno na povrchu usmievajú, ale vo vnútri plačú a sú chudobní na nádej. Nenechajte sa nakaziť ľahostajnosťou a individualizmom: zostaňte otvorení ako kanály, ktorými môže prúdiť Ježišova nádej a šíriť sa v prostredí, kde žijete.“

Článok VN spracovala Miroslava Holubíková



( TK KBS, VaticanNews, mh, ml; pz ) 20231115018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]