[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 29. 11. 2023   Meniny má Vratko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Trnave otvorili osemdesiaty ročník Novény k Panne Márii Trnavskej
P:3, 14. 11. 2023 14:00, DOMTento ročník novény je inšpirovaný listom Svätého Otca Františka, ktorý bol napísaný k 400. výročiu smrti sv. Františka Saleského.

Foto: Michal Lipovský


Trnava 14. novembra (TK KBS) Slávnostnou svätou omšou v pondelok 13. novembra začal Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius na Slovensku nový cyklus tradičnej duchovnej obnovy pre veriacich nielen z Trnavy. Tento ročník novény je inšpirovaný listom Svätého Otca Františka, ktorý bol napísaný k 400. výročiu smrti sv. Františka Saleského. Názov listu Totum amoris est (Všetko prináleží láske) je zároveň nosnou myšlienkou novény.

Úvod Trnavskej novény patril podľa zvyku preneseniu milostivého obrazu Bohorodičky v liturgickom sprievode početných kňazov ako aj hostiacich biskupov, trnavského arcibiskupa Jána Oroscha a emeritného arcibiskupa Jána Sokola, z bočnej barokovej kaplnky na hlavný oltár Baziliky sv. Mikuláša.

V privítacom príhovore trnavský arcibiskup Ján Orosch okrem iného pripomenul aj výročie smrti biskupa Júliusa Gábriša, trnavského apoštolského administrátora, ktoré pripadá práve na prvý deň novény. Zomrel 13. novembra 1987. Hneď v úvode svätej omše sa hlavný celebrant a kazateľ v jednom priznal prítomným veriacim: „Po prvý raz som tu bol minulý rok zo zvedavosti. Chcel som spoznať Trnavu, túto Baziliku sv. Mikuláša, vás. Vlani som vás teda prišiel spoznať, tento rok som tu preto, lebo vás mám rád!“

V homílii pripomenul svoju osobnú blízkosť k saleziánom, keďže jeho patrónom je svätý don Bosco, a tým aj k svätému Františkovi Saleskému. O svätcovi povedal, že prostredníctvom apoštolského listu môžeme vďaka nemu objaviť optimizmus a radosť zo života, ktoré pramenia z toho, že sme milovaní Bohom. V homílii niekoľkokrát prítomných veriacich vyzval: „V Cirkvi máme byť zaľúbení do Ježiša!“ Zdôraznil, v čom spočíva skutočná kresťanská láska, čerpajúca vzor z Božej lásky: je otvorená pre všetkých, je nezištná, miluje zadarmo, trvá stále, je schopná obety a jej symbolom je kríž.

Slávnostný kazateľ odporučil, aby sme sa učili od Panny Márie byť zaľúbení do Boha a žiť lásku. Svätú omšu hudobne a spevom dôstojne sprevádzal Rímskokatolícky cirkevný hudobný spolok sv. Mikuláša – Schneiderovci.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave, Mária Kohutiarová( TK KBS, abu tt, mk; kj ) 20231114035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]