[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sv. Martina z Tours si pripomenuli vo viacerých mestách sprievodmi
P:3, 14. 11. 2023 09:10, DOM

Bratislava 14. novembra (TK KBS) Svätého Martina z Tours si pripomenuli vo viacerých mestách na sprievodoch.

Skýcov

Vo farnosti Skýcov si v deň sviatku tohto svätca pripomenuli a uctili miestni veriaci a najmä tí najmenší lampiónovým sprievodom a detskou svätou omšou v miestnom farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie, ktorú celebroval miestny farár Ladislav Kováč.

Vďaka netradičnému podujatiu, ktoré zorganizovala obec Skýcov v spolupráci s miestnou farnosťou, si tak zúčastnení a najmä tí najmenší zážitkovým spôsobom pripomenuli svätca, ktorého meno a život sú spojené nielen s vojenskou službou, ale hlavne s pomocou chudobným, čo je aj v dnešných časoch mimoriadne aktuálne.

Martin v červenom plášti tak do Skýcova prišiel na skutočnom koni, prešiel od námestia cez obec až do farskému chrámu, a aj keď nepriniesol so sebou sneh, vzbudil motiváciu pre súcit s chudobnými a vyjadrenie kresťanskej lásky v živote každého kresťana skutkom milosrdenstva, informoval hovorca Biskupstva Nitra Tibor Ujlacký.

Trenčianska Turná

Spoločenstvo rodín, zábavu, rozhovory a neopakovateľnú atmosféru v „gala“ mohli 11. novembra 2023 zažiť účastníci druhého ročníka Plesu rodín v Trenčianskej Turnej. Nielen otcovia  v úlohe gentlemanov a mamy ako kráľovné, ale aj deti oblečené do sviatočného sa prišli zabaviť na ples, ktorý vzhľadom na termín konania dostal prívlastok Svätomartinský ples-k, infomoval hovorca Biskupstva Nitra Tibor Ujlacký. 

Podujatiu predchádzala svätá omša, ktorú v miestnom farskom chráme sv. Martina celebroval pomocný nitriansky biskup Mons. Peter Beňo. Po jej skončení sa duchovne povzbudení a občerstvení členovia rodín presunuli do vyzdobeného miestneho kultúrneho domu, kde sa po privítaní predsedom Centra pre rodinu v Trenčíne Gabriela Chromiaka už rozbehla samotná rodinná zábava. Svätomartinský ples vyvrcholil tradičnou tombolou.

Zábava sa skončila po polnočnej kapustnici, kedy sa jej účastníci rozišli do svojich domovov naplnení zážitkami a povzbudením. Tento ples bol špeciálny, ale nie pre nóbl program a drahé róby, ale pre prítomnosť spoločenstva rodín a rodinnej atmosféry, ktoré na ňom mohlo zažiť takmer 300 hostí. Špecialitou Martinského ples-ku bolo aj to, že rodičia si pre túto akciu nemuseli hľadať stráženie pre svoje ratolesti, lebo tie sa spolu so svojimi rodičmi mohli spoločne ako celé rodiny zúčastniť tejto milej spoločenskej akcie.  Ďalšie podujatie pre inšpiráciu a hodné nasledovania, lebo aj kresťanské rodiny sa vedia baviť.

Bratislava

Bratislavská arcidiecéza v spolupráci s eRkom a s Istro Production zorganizovala v deň sviatku sv. Martina pre rodiny s deťmi Svätomartinský sprievod. Začal sa  svätou omšou pre deti v Katedrále sv. Martina, ktorú celebroval Marián Bér. Po nej nasledovalo predstavenie o svätom Martinovi v dolnej časti Rudnayovho námestia a pokračovalo sprievodom ulicami Starého Mesta spolu so svätým Martinom.

„Svätomartinský sprievod je peknou príležitosťou, ako s deťmi osláviť sviatok patróna Bratislavskej arcidiecézy, rozprávať sa o živote a príklade sv. Martina a tiež viesť deti k tomu, aby sme konaním dobrých skutkov boli svetlom a prinášali ho všade okolo seba, aj do ulíc mesta,“ napísala Dominika Bujdáková z eRka.

Zdroj: Bratislavská arcidiecéza

Ďalšie sprievody sa konali napríklad v Šali či v Trenčíne.

Zdroj: Farnosti/eRko( TK KBS, fa, ml, er; pz ) 20231114024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]