[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František v novej knihe rozpráva príbeh svojho života
P:3, 11. 11. 2023 16:15, ZAH

11. novembra (VaticanNews) „Život. Môj príbeh v dejinách“ (Life. La mia storia nella Storia) – to je názov novej knihy Svätého Otca Františka, ktorá vyjde na jar 2024. V knihe sa prelínajú osobné príbehy pápeža s významnými udalosťami, ktoré poznačili 20. storočie až po súčasnosť. V oficiálnom komuniké ju v utorok 7. novembra predstavilo vydavateľstvo „HarperCollins“.

Nová kniha, v ktorej pápež František po prvýkrát rozpráva príbeh svojho života prostredníctvom udalostí, ktoré poznačili ľudstvo, od vypuknutia druhej svetovej vojny v roku 1939, keď mal takmer tri roky, až po súčasnosť, vyjde v rôznych krajinách Európy a Ameriky. Ako informuje tlačová správa ide o „neobyčajnú púť naprieč desaťročiami“, a „prostredníctvom pápežových spomienok“ sa sledujú „najvýznamnejšie etapy našej doby“, ako pád Berlínskeho múru, Videlaov štátny prevrat v Argentíne, pristátie na Mesiaci v roku 1969 a dokonca aj majstrovstvá sveta vo futbale v roku 1986, kde Maradona strelil gól, ktorý vošiel do dejín ako „mano de Dios“ (Božou rukou).

Spomienky pastiera z osobného pohľadu Jorgeho Bergoglia opisujú roky nacistického vyhladzovania Židov, atómové bombardovanie Hirošimy a Nagasaki, veľká hospodárska recesia v roku 2008, pád newyorksých „Dvojičiek“, pandémia, odstúpenie Benedikta XVI. a konkláve, ktoré ho zvolilo za pápeža s menom František. Zároveň kniha zverejňuje niekoľko dôležitých pápežových posolstiev k aktuálnym témam, akými sú sociálna nerovnosť, klimatická kríza, vojna, atómové zbrane, rasová diskriminácia a boj v prospech života. Každá kapitola knihy sa prelína s rozprávaním vatikanistu televíznej skupiny Mediaset Fabia Marcheseho Ragonu.
Spomienky sú dôležité ako cvičenie v rozlišovaní

Komuniké vydavateľstva „HarperCollins“ uvádza komentár Svätého Otca Františka k tejto publikácii: „V tejto knihe rozprávame príbeh, príbeh môjho života, prostredníctvom najdôležitejších a najdramatickejších udalostí, ktoré ľudstvo zažilo za posledných osemdesiat rokov. Je to zväzok, ktorý uzrie svetlo sveta, aby mohli predovšetkým mladí počúvať hlas staršieho človeka a zamyslieť sa nad tým, čo naša planéta zažila, aby neopakovala chyby minulosti. Spomeňme si napríklad na vojny, ktoré sužovali a stále sužujú svet. Pomyslime na genocídy, prenasledovanie, nenávisť medzi bratmi a sestrami rôznych náboženstiev! Koľko bolesti! Po dosiahnutí určitého veku je dôležité, aj pre nás samých, znovu otvoriť knihu spomienok a vytvoriť si pamäť: poučiť sa pohľadom späť, nájsť veci, ktoré nie sú dobré, toxické veci, ktoré sme zažili spolu s hriechmi, ktoré sme spáchali, ale aj prežiť všetko, čo nám Boh poslal a čo je dobré. Je to cvičenie v rozlišovaní, ktoré by sme mali robiť všetci, kým nie je neskoro!“.

„Je nám cťou vydať knihu pápeža Františka“, (...) a „priblížiť jeho príbeh čitateľom po celom svete“ uviedol riaditeľ vydavateľstva HarperCollins, Brian Murray. Podľa jeho slov Svätý Otec František prežil „výnimočný život a bol svedkom niektorých z najrozhodujúcejších momentov v nedávnej histórii“.

(Článok VN spracovala Miroslava Holubíková)( TK KBS, VaticanNews mh; pz ) 20231111005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]