[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svetový deň chudobných: Nikdy neodvracaj svoju tvár od chudobného
P:3, 10. 11. 2023 14:10, ZAH

Vatikán 10. novembra (VaticaNews) Pápež František bude 19. novembra v Bazilike svätého Petra v Ríme predsedať eucharistickej slávnosti pri príležitosti siedmeho ročníka Svetového dňa chudobných. Svätý Otec vyzýva všetkých, aby sa zasadzovali za poskytnutie bezplatnej zdravotnej starostlivosti, lekárskych prehliadok, očkovania a pomoci pri platení účtov pre tých, ktorí to potrebujú.

„Nikdy neodvracaj svoju tvár od chudobného.“ Tieto slová zo starozákonnej Knihy Tobiáš sú titulom posolstva pápeža Františka k 7. svetovému dňu chudobných, ktorý bude Cirkev tento rok sláviť v nedeľu 19. novembra. V slovenskom preklade ho prináša na internetovej stránke www.kbs.sk Konferencia biskupov Slovenska.

„Svetový deň chudobných, plodné znamenie Otcovho milosrdenstva, slávime už po siedmy raz, aby podporoval naše spoločenstvá na ceste. Je to udalosť, ktorá sa pomaly zakoreňuje v pastoračnej činnosti Cirkvi, aby čoraz hlbšie odhaľovala ústredný obsah evanjelia. Každý deň sa usilujeme prijímať chudobných, a predsa to nestačí. Rieka chudoby preteká našimi mestami a stále sa zväčšuje, až sa priam rozlieva; zdá sa, že nás táto rieka zaplavuje, takže je čoraz hlasnejšie volanie našich bratov a sestier, ktorí prosia o pomoc, podporu a solidaritu. Preto sa v nedeľu pred sviatkom Ježiša Krista, Kráľa vesmíru, zhromažďujeme okolo jeho stola, aby sme od neho opäť prijali dar a záväzok žiť chudobu a slúžiť chudobným,“ prihovára sa v posolstve Svätý Otec František.

Cirkev tento deň po prvýkrát v histórii slávila v novembri 2017. Ide o iniciatívu, ktorú založil pápež František. O vytvorení novej tradície rozhodol v apoštolskom liste Misericordia et misera (č. 21), ktorý vydal na záver Jubilejného roka milosrdenstva. Touto formou pozval celé kresťanské spoločenstvo podať pomocnú ruku chudobným, slabým a tým, ktorých dôstojnosť je pošliapavaná. Patrónom chudobných je rímsky diakon a mučeník sv. Vavrinec.

Posolstvo Svätého Otca na 7. svetový deň chudobných

Svetový deň chudobných 2023 v Ríme bude organizovať Dikastérium pre službu milosrdenstvu. Obed s chudobnými zabezpečia talianske hotely Hilton a uskutoční sa v Aule Pavla VI. po eucharistickej slávnosti.

Dikastérium pre službu milosrdenstva bude tiež poskytovať bezplatnú lekársku starostlivosť núdznym prostredníctvom kliniky Matky milosrdenstva, ktorá sa bude nachádzať na kolonáde Svätopeterského námestia. V tento deň bude k dispozícii približne 50 zdravotníckych pracovníkov vrátane lekárov a zdravotných sestier.( TK KBS, VaticanNews, en, cz, sk, ml; pz ) 20231110040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]