[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 03. 07. 2024   Meniny má Miloslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Počúvanie, dialóg a spolupráca sú prostriedkami na riešenie konfliktov
P:3, 10. 11. 2023 13:50, ZAH

Vatikán 10. novembra (VaticanNews) Hoci rakety a útoky v rôznych konfliktných oblastiach neprispievajú k želanému mieru, pápež František zo svojej strany nepoľavuje v odsudzovaní vojny. Výzvy adresované ľudskému svedomiu nasledujú jedna za druhou takmer denne a dnes ich pápež prednáša aj v posolstve, ktoré podpísal kardinál štátny sekretár Pietro Parolin. List opakuje body jeho magistéria, adresované pri tejto príležitosti účastníkom Parížskeho mierového fóra, ktoré sa koná dnes a zajtra a ktoré je prostredníctvom diskusií a panelov na rôzne témy konfrontované s veľmi konkrétnou základnou myšlienkou, a to hľadaním spoločného základu vo svete plnom súperenia.

Pomalý a trpezlivý proces

V posolstve, ktoré prečítal apoštolský nuncius vo Francúzsku Celestino Migliore, Svätý Otec František žiada, aby fórum bolo znamením nádeje, podporeným záväzkami, ktoré podporujú úprimný dialóg založený na počúvaní všetkých, ktorí trpia kvôli terorizmu, všeobecnému násiliu a vojnám, teda všetkým pohromám, z ktorých má prospech niekoľko skupín so svojimi partikulárnymi záujmami, žiaľ, ako poznamenáva pápež, často maskovanými za ušľachtilé úmysly. Na druhej strane, na strane spoločného dobra, stojí náročná úloha budovania mieru: pomalý a trpezlivý proces, ako ho definuje pápež, ktorý si vyžaduje odvahu a konkrétne nasadenie všetkých ľudí dobrej vôle, ktorým leží na srdci prítomnosť a budúcnosť ľudstva a planéty.

OSN a práva, priepasť, ktorú treba preklenúť

Pápež František realisticky konštatuje, že presne 75 rokov po prijatí Všeobecnej deklarácie ľudských práv stále existuje priepasť medzi slávnostnými záväzkami prijatými 10. decembra 1948 a realitou, priepasť, ktorú je stále potrebné prekonať, v niektorých prípadoch veľmi naliehavo. Koľko detí je v dôsledku konfliktov zbavených základného a prvoradého práva na život a na telesnú a duševnú integritu? Podobne, koľko ľudí je zbavených práva na čistú vodu a zdravé potraviny, práva na slobodu náboženského vyznania, zdravia, dôstojného bývania, kvalitného vzdelania a dôstojnej práce?

Vojna nestojí za slzy matky

Ako pápež opakuje takmer pri každej audiencii, vojna je vždy porážkou ľudstva a žiadna vojna, zdôrazňuje sa v posolstve, nestojí za slzy matky, ktorá videla zmrzačené svoje dieťa alebo zažila jeho smrť, ani za stratu života jedinej ľudskej bytosti, posvätnej bytosti stvorenej na obraz a podobu Stvoriteľa, za otrávenie nášho spoločného domova, za zúfalstvo tých, ktorí sú nútení opustiť svoju vlasť. Počúvanie, dialóg a spolupráca sú jedinými prostriedkami na riešenie konfliktov a to, čo je naliehavo potrebné, uzatvára pápež, je umlčať zbrane a prehodnotiť výrobu a obchod s týmito nástrojmi smrti, aby bolo konečne jasne a nahlas počuť dôvody pre mier.

Alessandro De Carolis - Vatican News



( TK KBS, VaticanNews, cz, adc, ml; pz ) 20231110039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]