[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Charitné zariadenie v Bratislave pozýva na oslavu 25. výročia založenia
P:3, 10. 11. 2023 12:41, DOM

Bratislava 10. novembra (TK KBS) Pri príležitosti 25. narodenín Domova sociálnych služieb a Rehabilitačného strediska Samária (DSS a RS Samária) Bratislavská arcidiecézna charita pozýva širokú verejnosť na oslavu, ktorá bude vo štvrtok 16. novembra 2023 o 17:00 v CULTUSE (v Dome kultúry Ružinov v Bratislave). Podujatie bude moderovať Katarína Brychtová a slávnostným večerom budú znieť piesne v podaní speváčky a skladateľky Katky Koščovej a klaviristu Daniela Špinera. Vstup na podujatie je voľný.

Samaria, oslava, plagat

Prianie

„Samárii by som chcel popriať, aby tu bola ešte dlho. Pri súčasnom stave financovania sociálnych služieb a udržateľnosti je to veľmi náročné. Chceme, aby ľudia na Slovensku, ľudia so skúsenosťou s duševným ochorením z okruhu schizofrénie, mali veľa podpornej siete a možností ambulantnej formy pomoci,“ vyslovuje narodeninové prianie vedúci DSS a RS Samária Karol Vlasák.

História a súčasnosť

Samária bola slávnostne otvorená ako denný stacionár pre mladých ľudí s duševnými poruchami 11. mája 1998. Dnes sa v Domove sociálnych služieb a Rehabilitačnom stredisku Samária charitní zamestnanci venujú ambulantnou formou ľuďom so skúsenosťou s duševným ochorením, trpiacich prevažne schizofréniou. Patrí medzi hŕstku zariadení takéhoto typu na Slovensku. Multidisciplinárny tím (psychológ, sociálny pracovník, inštruktor sociálnej rehabilitácie a dobrovoľníci) klientov sprevádza pri zvládaní každodenných životných situácií, ktorými si prechádzajú. DSS a RS Samária podporuje telo, dušu aj ducha, vzťahy a prepája rodinu i priateľov človeka so skúsenosťou s duševným ochorením.

Oslava pre verejnosť

Prečo charita organizuje oslavu 25. výročia DSS a RS Samária pre verejnosť? Vysvetľuje šéf zariadenia Karol Vlasák: „Oslavu pre verejnosť organizujeme, pretože  chceme poukázať na problémy a nedostatok starostlivosti o ľudí s duševným ochorením. Aby sa šírila osveta. Organizujeme ju aj pre ľudí, ktorí už chodili do zariadenia, aj pre bývalých zamestnancov. Keďže je to verejná akcia a osveta, budeme veľmi radi, ak prídu deti, rodiny, seniori.“

Charita vydáva osvetovú brožúru Schizofréniou sa život nekončí

Pri príležitosti slávenia 25. výročia DSS a RS Samária vydáva Bratislavská arcidiecézna charita brožúru s názvom Schizofréniou sa život nekončí, ktorú pripravila pre odbornú aj laickú verejnosť. Odborný tím Samárie sa v nej delí o svoje poznatky a spôsoby práce s ľuďmi so skúsenosťou so schizofréniou. Brožúra bude predstavená verejnosti na oslave 25. výročia 16. 11. 2023 o 17:00 hod. v CULTUS Ružinov v Bratislave.

Viac informácií o ambulantnej službe, osvetových podporných aktivít z oblasti duševného zdravia, spoznávania schizofrénie a búrania predsudkov či mýtov o duševnom ochorení charita priebežne zverejňuje na svojej webovej stránke www.charitaba.sk.

TK KBS informovala Mária Hvozdíková( TK KBS, mhv, ml; kj ) 20231110036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]