[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež do Manily: Duchovný rozmer vo vzdelávaní sa nesmie prehliadať
P:3, 10. 11. 2023 11:48, ZAH

Vatikán 10. novembra (VaticanNews) Posolstvo pápeža Františka zaznelo na záver štvrtého celosvetového sympózia Uniservitate, ktoré sa konalo 8. a 9. novembra v Manile.

Výzva pápeža Františka budovať lepší svet prostredníctvom vzdelávania na podporu spravodlivosti a mieru sa v stredu na Univerzite La Salle v Manile skončila štvrtým globálnym sympóziom Uniservitate, na ktorom sa stretli odborníci na vzdelávanie zo všetkých kontinentov.

Uniservitate: program na posilnenie postavenia mladých ľudí

Uniservitate je program na podporu solidarity vzdelávania a služby v katolíckom vysokoškolskom vzdelávaní, ktorý vychádza z Globálneho paktu vzdelávania pápeža Františka a ktorého cieľom je ponúknuť novým generáciám holistické vzdelávanie, povzbudiť ich k aktívnemu zapojeniu sa do výziev našej doby, aby sa mohli stať protagonistami transformačných návrhov a podporovateľmi mieru a bratstva v záujme spoločenských zmien.

Pápež František: formovať, nielen informovať

Pred záverom druhého a zároveň posledného dňa sympózia bolo prečítané posolstvo pápeža Františka, v ktorom zdôraznil potrebu rozvíjať v mladých ľuďoch väčšie povedomie o vzťahu, ktorý musí existovať medzi jazykmi mysle, srdca a rúk. Takto, píše pápež, budú vychovávatelia schopní formovať, a nielen informovať tých, ktorí im podliehajú, aby sa všetci naučili myslieť v súlade s tým, čo cítia a robia; cítiť v súlade s tým, čo si myslia a robia; a konať v súlade s tým, čo cítia a myslia.

Mladí ľudia môžu vybudovať lepší svet

Toto, ako ďalej poznamenáva pápež František, je prístup k vzdelávaniu, ktorý si vyžaduje tvorivé, interdisciplinárne a transdisciplinárne metódy, ktoré pomôžu mladým ľuďom stať sa vodcami a protagonistami pri budovaní lepšej budúcnosti pre celú spoločnosť. Pápež zároveň upozorňuje, že vo vzdelávaní nemožno opomenúť význam duchovného rozmeru, ktorý musí mladých ľudí povzbudzovať k službe spoločnému dobru ako misionárskych učeníkov, schopných prinášať premieňajúcu pravdu, krásu a radosť evanjelia všetkým členom ľudskej rodiny, a tak rozvíjať Božiu vládu bratskej solidarity, spravodlivosti a pokoja.

Budúcoročné sympózium sa bude konať v Ríme

Prvé dva ročníky globálneho sympózia Uniservitate v rokoch 2020 a 2021 sa konali vo virtuálnom režime kvôli obmedzeniam spôsobeným pandémiou Covid-19. Minulý rok sa tretí ročník konal osobne na univerzite LUMSA v Ríme, ktorá bude budúci rok hostiť aj 5. globálne sympózium Uniservitate.

V októbri minulého roka prijal pápež František víťazných študentov súťaže Uniservitate Award 2022 a povzbudil ich, aby pokračovali v práci na projektoch tohto druhu.( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20231110033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]