[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec otvoril cestu k blahorečeniu argentínskeho kardinála Pironia
P:3, 09. 11. 2023 07:53, ZAH

Vatikán 9. novembra (VaticanNews) Pápež František uznal zázrak pripisovaný príhovoru kardinála Edoarda Francisca Pironia (na snímke) a vyhlásil „hrdinské čnosti“ ďalších troch osôb.

Pápež František uznal zázrak pripisovaný príhovoru Edoarda Francisca Pironia, argentínskeho kardinála, ktorého mnohí poznajú ako „Božieho priateľa.“ Počas stredajšej rannej audiencie prefekta dikastéria pre kanonizáciu dal pápež František súhlas s uverejnením dekrétu o tomto zázraku, čím otvoril cestu k Pironiho blahorečeniu.

Odkaz služby

Kardinál Pironio sa narodil v Argentíne v roku 1920 v rodine talianskych prisťahovalcov. Bol posledným z 23 detí. Počas svojho života bol známy svojou pokorou a hlbokou spiritualitou, ako aj blízkymi vzťahmi s bezdomovcami žijúcimi v okolí Námestia svätého Petra. Kedysi bol považovaný za hlavného kandidáta na pápežský stolec, bol kľúčovou postavou latinskoamerickej cirkvi, pôsobil ako sekretár a predseda Konferencie biskupov Latinskej Ameriky. V roku 1975 ho pápež Pavol VI. povolal do Ríma, kde bol vymenovaný za kardinála. V rokoch 1984 až 1996 pôsobil ako predseda Pápežskej rady pre laikov. Kardinál Pironio zomrel v Ríme v roku 1998 po dlhej a ťažkej chorobe.

Pápež František: Pironio „nikdy nikomu nezatvoril dvere“

Počas svojho pôsobenia v Argentíne sa Pironio stretol s Jorgem Mariom Bergogliom, vtedajším provinciálom jezuitov, neskôr pápežom Františkom. Pápež v jednom rozhovore o Pironiovi povedal: „Keď ste sa s ním rozprávali, vždy vám dal najavo, že je najhorším človekom na svete, najhorším hriešnikom.“

„Zo svojej hlbokej pokory by vám otvoril panorámu svätosti. Otvoril by vám obzory, uvedomili by ste si, že nikdy nikomu nezatvoril dvere, dokonca ani ľuďom, o ktorých vedel, že mu nerozumejú,“ povedal pápež František.

Uznanie hrdinských čností

Počas stredajšieho stretnutia pápež František ocenil aj „hrdinské čnosti“ troch osobností – Giuseppeho Marrazza, Eliswu od Panny Márie (rodená Eliswa Vakayil) a Francescu Foresti (rodená Eleanora). Dvaja z nich – Marrazzo, rogacionistický kňaz, a Forestiová, františkánska rehoľníčka – boli Taliani, zatiaľ čo sestra Eliswa pochádzala z indického štátu Kerala.

Pápežovo rozhodnutie znamená, že všetri traja už uznaní Boží služobníci – budú teraz uznaní za ctihodných, čo je ďalší krok v procese blahorečenia.

Joseph Tulloch  - Vatican News ( TK KBS, VaticanNews, jt, ml; pz ) 20231109013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]