[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 11. 12. 2023   Meniny má Hilda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyhlásenie Spoločného výboru CCEE-CEC o situácii na Blízkom východe
P:3, 08. 11. 2023 13:00, ZAHFoto: TV Lux


Brusel 8. novembra (TK KBS) Prinášame vyhlásenie Spoločného výboru CCEE-CEC o situácii na Blízkom východe

-

Násilie a krutosť teroristov z Hamasu, ktorí 7. októbra zaútočili na Izrael, ohromila a vydesila svet. My predstavitelia kresťanských cirkví v Európe vyjadrujeme hlboký súcit s tými, ktorí zahynuli či boli zranení, i s tými, ktorí stratili blízkeho človeka, a myslíme aj na rukojemníkov a ich rodiny. Uvedomujeme si historický kontext kolonializmu, antisemitizmu a islamofóbie, ktoré viedli k súčasnej situácii. Uvedomujeme si nesmierne utrpenie na oboch stranách tohto konfliktu. Hlboko žialime nad zničením posvätných miest, ktoré sa tradične považujú za miesta azylu. Sme solidárni s tými, ktorí sa v Izraeli a Palestíne zasadzujú za mier, a potvrdzujeme, že násilie nemôže byť spôsobom, ako brániť svoju vec. Ničenie životov nepodporuje slobodu, pravdu, ani spravodlivosť.

Vyzývame politických lídrov všetkých strán, aby v rámci svojej zodpovednosti zaistili prímerie na všetkých frontoch. Žiadame, aby boli teroristi predvedení pred súd, aby sa chránili životy všetkých civilistov – židov, kresťanov a moslimov – a aby boli vytvorené humanitárne koridory, ktoré umožnia prístup k zdravotnej starostlivosti a evakuáciu. Vážna situácia, v ktorej žijú obyvatelia Gazy, obmedzovaní vo svojich základných právach a nútení trpieť nespravodlivosť, trvá už príliš dlho. Vyzývame celé medzinárodné spoločenstvo, aby sa zmobilizovalo a dodržiavalo medzinárodné právo, najmä rezolúcie OSN, s cieľom začať seriózne rokovania o nastolení trvalého mieru, v pravde a spravodlivosti.

Teraz, viac ako kedykoľvek predtým, je naliehavo potrebné hľadať cestu spravodlivosti, ktorá nám bola zjavená v evanjeliu, podľa príkladu Ježiša Krista, Kniežaťa pokoja, ktorý nás svojou smrťou a zmŕtvychvstaním zmieril s Bohom a urobil z nás všetkých Božie deti.

Vyzývame veriacich našich cirkví, aby sa modlili za všetkých trpiacich, a prosíme o Božie milosrdenstvo pre všetkých, pamätajúc, že všetci sme členmi jednej ľudskej rodiny.

Modlíme sa tiež a dúfame, že tí, ktorí majú moc nad národmi, sa zapoja do skutočného dialógu, ktorý podporuje ľudskú dôstojnosť všetkých a umožňuje mierové spolužitie dvoch národov v dvoch štátoch.

Zdroj: CCEE
Preložila: Mária Spišiaková( TK KBS, ccee, ms, ml; kj ) 20231108044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]