[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 03. 07. 2024   Meniny má Miloslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Parolin: Klimatickej kríze je potrebné čeliť zmenou životného štýlu
P:3, 08. 11. 2023 14:18, ZAH

Vatikán 8. novembra (VaticanNews) Vatikánsky štátny sekretár kard. Pietro Parolin sa v pondelok 6. novembra zúčastnil v Abú Zabí na Globálnom samite náboženských vodcov (Global Faith Leaders Summit) o opatreniach v oblasti klímy. V rozhovore pre Vatikánske médiá opisuje záväzok Svätej stolice a pápeža pred konferenciou COP28: táto problematika sa týka štátov, ale náboženskí predstavitelia sa do nej zapájajú, pretože má etický a morálny rozmer.

Približne tridsať náboženských vodcov, ktorí na dvojdňovom náboženskom samite zastupovali hlavné svetové náboženské komunity a tradície, podpísalo vyhlásenie o angažovanosti v oblasti klímy. Podpísané medzináboženské vyhlásenie zaväzuje k mobilizácii náboženských komunít riešiť klimatickú krízu a vyzvať aj politických lídrov, aby podujali ku konrétnym činom na konferencii COP28, ktorá sa bude konať v Dubaji od 30. novembra do 12. decembra a navštívi ju aj pápež František.

Na ceremónii podpísania spoločného medzináboženského vyhlásenia v hlavnom meste Spojených arabských emirátov sa zúčastnil vatikánsky štátny sekretár Parolin. V rozhovore pre Vatikánske médiá kardinál uviedol, že úloha náboženstiev v celosvetovom čelení klimatickým zmenám je zásadná.

Vaša Eminencia, akú úlohu môžu zohrávať náboženskí vodcovia v otázke, ktorú mnohí považujú skôr za sekulárnu?

Áno, myslím si, že klimatické zmeny sú laickou záležitosťou. V skutočnosti sa ňou zaoberajú politici a svet politiky, vedci a podobne. Ale myslím si, že zapojenie náboženských predstaviteľov je tu preto, lebo je tu aj etický rozmer. Je to etický a morálny rozmer, ktorý Svätá stolica veľmi zdôrazňuje. A tak si myslím, že v tejto otázke má náboženský vodca čo povedať a pridať motiváciu k súčasnému svetovému úsiliu o riešenie tohto problému.

Ak konkrétne hovoríme o Svätej stolici, má medzi náboženstvami jedinečnú úlohu, pretože má diplomatické zastúpenie na celom svete. Ako vnímate úlohu pápeža a Svätej stolice pri riešení otázok, ako je zmena klímy?

Viete, že pápež sa o to veľmi zaujíma [o otázku zmeny klímy], veľmi. A dôkazom toho sú dva dokumenty, ktoré vypracoval: Laudato Si', ktorý bol skutočne referenčným bodom pre mnohých svetových lídrov a vlády na COP v Paríži, keď podpísali dohodu o zmene klímy, a teraz Laudate Deum, čo je dokument, ktorý sa snaží aktualizovať Laudato Si'. Samozrejme, Svätá stolica sa zaujíma o všetky aspekty tohto problému, pokiaľ ide o znižovanie emisií plynov, problém stúpania hladiny morí a tak ďalej. Ale naša hlavná pozornosť sa sústreďuje na dve veci, na dve konkrétne otázky. Prvou je životný štýl. Nestačí investovanie peňazí, čo neznamená, že nie je dôležité investovať peniaze, ale nestačí to. Musíme naozaj zmeniť svoj spôsob života, aby sme nepoškodzovali stvorenstvo, nepoškodzovali prírodu, ale aby sme boli jej zodpovednými správcami, ako povedal pápež. To je úloha, ktorú Boh zveril ľudstvu, keď ho stvoril. Ďalším bodom je vzdelávanie. Je to dôležitý bod, výchova nových generácií, aby mali, aby využívali iným spôsobom zdroje tohto sveta. A toto je univerzálny, celosvetový záväzok Svätej stolice. Obnovili sme ho aj podpisom Parížskej dohody. Práve tento bod zdôraznila Svätá stolica, pretože aj my zohrávame svoju úlohu v tomto záväzku, pokiaľ ide o Vatikán, a v tejto fáze môžeme prijať niektoré konkrétne opatrenia. Samozrejme, náš štát je veľmi malý, nemáme výrazný vplyv na tento jav, ale veríme, že môžeme výrazne prispieť na poli výchovy nových generácií k správnemu využívaniu zdrojov tohto sveta.

(Článok Christophera Wellsa spracovala Miroslava Holubíková)



( TK KBS, VaticanNews, chw, mh; kj ) 20231108042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]