[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 21. 11. 2024   Meniny má Elvíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Kurt Koch: Dúfam, že duch synodality nebude len epizódou
P:3, 08. 11. 2023 09:30, ZAH

Vatikán 8. novembra (E-kai) „Dúfam, že duch synodality, ktorý sme zažili, tento spoločný zápas o hľadanie spoločných ciest, nezostane len epizódou, ale že bude môcť pokračovať a že si budeme ešte hlbšie klásť otázku, čo je synodalita, teda spoločné kráčanie po ceste,“ povedal kardinál Kurt Koch v rozhovore pre portál švajčiarskej katolíckej cirkvi kath.ch. Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov zhodnotil prvú fázu synody o synodalite, ktorá sa konala v októbri 2023 v Ríme. Poznamenal však, že napriek širokému zakoreneniu v univerzálnej Cirkvi, synoda nemá rozhodovaciu právomoc univerzálneho koncilu.

Švajčiarsky kardinál pripomenul, že štyri týždne rokovaní boli len prvou časťou a že druhá časť sa uskutoční na budúci rok. Atmosféru synodálnych prác hodnotí pozitívne. „Úprimne sme hovorili o otázkach, ťažkostiach a výzvach, ktorým dnes Cirkev čelí. Kontroverzne, ale v duchu vzájomného počúvania a ochoty porozumieť,“ uviedol. Na otázku o značnej účasti laikov kardinál Koch pripomenul, že na synode už boli prítomní delegáti z iných kresťanských cirkví alebo zástupcovia laikov. „Novinkou na tejto synode bolo, že pápež pozval viac ľudí, ktorí mali právo hovoriť,“ zdôraznil.

Keď hovoril o odlišnej atmosfére súčasnej synody, prefekt Dikastéria pripomenul, že predchádzajúce synody sa konali v synodálnej aule, kde ľudia sedeli jeden za druhým ako v univerzitnej posluchárni a pozerali pred seba na predsedajúcich. „Na terajšej synode boli okrúhle stoly, pri ktorých sa rozprávalo dvanásť ľudí. Na druhej strane boli biskupi a kardináli, odborníci a zástupcovia iných cirkví, laici a rehoľníci. Toto usporiadanie umožnilo diskutovať o veciach iným spôsobom,“ zdôraznil.

Kardinál Koch, ktorý je od roku 2010 poverený vedením ekumenického dikastéria, zdôraznil, že zatiaľ čo predtým biskupi pripravovali svoje hlasovanie, ktoré museli posielať aj písomne, teraz bol veľký priestor na diskusiu, a to aj v skupinách, a na slobodu vyjadrovania. To vytvorilo inú atmosféru. Tá spočívala aj v prítomnosti osôb, ktoré nie sú biskupmi. Ich prítomnosť podľa neho nemôže byť dôvodom na spochybňovanie povahy súčasnej synody biskupov.

Na druhej strane, odpovedajúc na otázku o tzv. horúcich témach, ako je miesto žien a sexuálnych menšín a ich zahrnutie do záverečného dokumentu, švajčiarsky kardinál zopakoval, že nejde o záverečný dokument, ale o predbežnú správu. Obsahuje to, o čom sa diskutovalo počas štyroch týždňov. Tvorí základ pre plánovanie procesu na nasledujúcich jedenásť mesiacov a prípravu druhej časti synody v októbri budúceho roka. „V dokumente je toľko otvorených otázok, že si kladieme otázku, ako sa dajú vyriešiť počas nasledujúcich jedenástich mesiacov,“ povedal.

Kardinál Koch ďalej pripomenul, že cieľom správy nie je o niečom rozhodnúť, ale podrobne opísať diskusie, ktoré sa uskutočnili, a nevyriešené otázky, ktoré je potrebné teraz riešiť. V tomto zmysle bola správa spravodlivým odrazom diskusií, ktoré sa uskutočnili. „Som však presvedčený, že na budúci rok musíme venovať viac času diskusii o tomto dokumente,“ dodal.

Vysvetlil, že účastníci synody medzi sebou intenzívne rokovali tri týždne. Vo štvrtom týždni boli pod určitým časovým tlakom, aby pripravili a prediskutovali správu. Po prečítaní prvej verzie bolo predložených 1 200 požiadaviek na zmeny a doplnenia, ktoré bolo potrebné zohľadniť za jeden deň a jednu noc. „Zdá sa mi, že nabudúce by sa tejto fáze malo venovať viac času,“ zdôraznil kardinál Koch.

Prefekt Dikastéria je presvedčený, že synoda nemôže rozhodovať o reformách, a pripomenul, že si ju nemožno zamieňať s univerzálnym koncilom, ktorý má oveľa väčšie právomoci. Tá totiž združuje všetkých biskupov a spolu s pápežom môže prijímať dôležité dokumenty. Na synode sú biskupské konferencie zastúpené jednotlivými členmi. Synoda má aj poradný charakter. Zároveň pripomenul, že súčasťou koncilu sú aj poradcovia a experti a podobne ako na Druhom vatikánskom koncile aj zástupcovia iných cirkví, ktorých prínos by sa nemal podceňovať.

Na otázku, aké sú jeho očakávania od súčasnej synody, kardinál Koch odpovedal: „Dúfam, že duch synodality, ktorý sme zažili, tento spoločný zápas o nájdenie spoločných ciest, nezostane epizódou, ale že sa v ňom bude dať pokračovať a že si budeme ešte hlbšie klásť otázku, čo je synodalita, teda spoločné kráčanie po ceste. Pripomeňme si, že prví kresťania, ako vieme zo Skutkov apoštolov, sa nazývali ,cestou‘, pretože boli presvedčení, že tou cestou je sám Ježiš Kristus a že sme povolaní nasledovať túto cestu. V tomto zmysle by sme mali synodalitu viac vzťahovať na Krista, ktorý je stredobodom života Cirkvi. Zamýšľať sa nad tým sa mi zdá byť dôležitou výzvou pre synodalitu,“ povedal prefekt Dikastéria.

Zdroj: E-kai



( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20231108025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]