[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež rabínom: Súcit, spravodlivosť a dialóg sú prostriedkami na budovanie mieru
P:3, 06. 11. 2023 16:16, ZAH

Vatikán 6. novembra (VaticanNews) Svätý Otec František sa v pondelok 6. novembra stretol s 30-člennou delegáciou Konferencie európskych rabínov napriek slabšiemu prechladnutiu. „Som znepokojený šírením prejavov antisemitizmu vo svete, ktorý dôrazne odsudzujem,“ napísal pápež František v prejave, ktorý im odovzdal.

Kvôli zdravotným problémom nemohol pápež prečítať príhovor osobne, preto ho odovzdal rabínom v písomnej podobe a každého z nich osobne pozdravil. V texte príhovoru sa zmienil predovšetkým o nedávnych udalostiach vo Svätej zemi. „V tejto Najvyšším požehnanej krajine, ktorou akoby neustále otriasala zloba nenávisti a smrtiaci rachot zbraní, opäť zúrilo násilie a vojna,“ napísal pápež František.

Ďalej pripomenul potrebu dialógu medzi judaizmom a kresťanstvom a poukázal na prínos svätého Jána Pavla II. Práve on počas svojej prvej návštevy rímskej synagógy poukázal na to, že judaizmus nie je pre kresťanov niečím vonkajším, ale istým spôsobom patrí k podstate nášho náboženstva.

Nazval vás, pripomenul pápež František, „našimi milovanými bratmi“ a „našimi staršími bratmi“. Možno teda povedať, že náš dialóg, viac než dialóg medzi náboženstvami, je dialógom rodinným.

Svätý Otec František pripomenul, že túto pravdu sám potvrdil, keď v roku 2016 navštívil synagógu. Vtedy uviedol: „Patríme do jednej rodiny, do rodiny Boha, ktorý nás sprevádza a chráni ako svoj ľud.“

Pápež zdôraznil, že dialóg so židovstvom je pre kresťanov obzvlášť dôležitý, pretože máme židovské korene.

„Ježiš sa narodil a žil ako Žid; on sám je prvým garantom židovského dedičstva v kresťanstve a my, ktorí sme Kristovi, potrebujeme vás, drahí bratia, potrebujeme judaizmus, aby sme lepšie pochopili samých seba. Preto je dôležité, aby si židovsko-kresťanský dialóg zachoval teologický rozmer pri riešení sociálnych, kultúrnych a politických otázok,“ dodal Svätý Otec.

Zároveň zdôraznil, že počas súčasnej noci konfliktov kresťania a židia ako veriaci v jediného Boha hľadia na toho, ktorého prorok Izaiáš nazýva sudcom a tvorcom pokoja medzi národmi, a dodal nádherné proroctvo o mieri, ktoré hovorí o mečoch, ktoré sa premenia na pluhy, a o tom, že národy už nebudú medzi sebou viesť vojnu.

V tomto čase deštrukcie sme my veriaci povolaní budovať bratstvo a otvárať cesty zmierenia, povedal pápež František a dodal, že „nie zbrane, terorizmus a vojna, ale súcit, spravodlivosť a dialóg sú vhodnými prostriedkami na budovanie mieru“.

Martin Jarábek Vatikán( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; kj ) 20231106045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]