[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 29. 04. 2024   Meniny má Lea      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolíckej cirkvi na Ukrajine hrozí zánik, tvrdia ukrajinskí biskupi
P:3, 06. 11. 2023 10:50, ZAH



Arcibiskup Borys Gudziak

Foto: Matt Cashore


USA 6. novembra (CNA) Katolíckej cirkvi na Ukrajine hrozí v prípade úspešnej ruskej invázie zánik, uviedli poprední ukrajinskí katolícki biskupi. Biskupi sa prihovorili novinárom po panelovej diskusii ukrajinských veriacich s názvom viera pod paľbou v ruskej vojne proti Ukrajine, ktorú zorganizoval Inštitút mieru Spojených štátov amerických vo Washingtone.

Hoci je Ukrajina väčšinovo pravoslávna, podľa štúdie ministerstva zahraničných vecí z roku 2019 žije v krajine takmer 5 miliónov katolíkov. Biskupi uviedli, že Cirkev na Ukrajine môže čeliť tvrdým represiám a môže byť opäť nútená zapojiť sa do tajných aktivít, ako to robila v sovietskych časoch.

Arcibiskup Borys Gudziak, hlava ukrajinskej katolíckej arcidiecézy vo Filadelfii, povedal, že Cirkev je pod ruskou okupáciou likvidovaná. „Ak represie budú trvať dlho,“ povedal, „Cirkev v podstate zanikne.“ Gudziak zdôraznil, že ukrajinskí katolíci čelia podobnej situácii ako v Rusku, kde žije pol milióna ukrajinských katolíkov, ale neexistuje nič také ako právne registrovaná ukrajinská katolícka farnosť.

„V USA máme 50 000 veriacich a máme 200 farností a štyri diecézy,“ povedal Gudziak. „V Rusku je ich desaťkrát viac, no napriek tomu nemôžu mať legálne ani jednu ukrajinskú katolícku farnosť.“

Spolu s delegáciou niekoľkých náboženských predstaviteľov z Ukrajinskej rady cirkví a náboženských organizácií prišiel do USA na 11-dňovú cestu biskup Vitalij Krivický z kyjevsko-žytomyrskej diecézy, aby sa podelil o to, čo nazval krutou pravdou, ktorej čelia veriaci ľudia uprostred vojny na Ukrajine.

Kryvytskyi povedal, že chce, aby veriaci v Amerike poznali pravdu o vojne a jej vplyve na Cirkev. „Pre mňa a mnohých ďalších farníkov a veriacich je táto vojna výzvou na prebudenie,“ povedal. „Kristus hovorí, že nepoznáte deň ani hodinu; v našom prípade je to realita každého dňa.“

„Môj odkaz Američanom dnes znie: Kristus hovorí: ,Poznáte pravdu a pravda vás oslobodí.‘ Vyzývam všetkých, aby poznali túto pravdu o ruskej agresii na Ukrajine a spoločne v Kristovi dosiahli víťazstvo nad zlom.“

Viera pod paľbou

Podľa Inštitútu pre náboženskú slobodu (IRF) sa ruské sily zamerali na stovky náboženských miest na Ukrajine. IRF v marci zverejnil správu, v ktorej sa uvádza, že ruská armáda úplne zničila, poškodila alebo vyrabovala najmenej 494 náboženských budov, teologických inštitúcií a svätých miest.

V ďalšej správe IRF zverejnenej v roku 2022 sa uvádza, že od začiatku vojny boli na Ruskom okupovaných územiach mučení a zabíjaní kňazi a iní náboženskí vodcovia, pričom ukrajinské duchovné dedičstvo bolo terčom ruských raketových útokov, ostreľovania a rabovania.

Zatiaľ čo ruská pravoslávna cirkev organizuje humanitárnu pomoc pre postihnuté regióny, patriarcha Kirill, hlava cirkvi v Rusku, vyjadril svoju podporu vojne. Hlasy nesúhlasu vrátane pravoslávnych náboženských vodcov boli rýchlo potlačené. Ruské úrady zatvorili farnosť Najsvätejšej Trojice v okupovanom ukrajinskom meste Irpin po tom, ako cirkev jednomyseľne odhlasovala, že zostane súčasťou

Vatikán opätovne vyzýva na mier

Rok a pol po prvom vpáde Ruska na Ukrajinu Vatikán naďalej vyzýva na ukončenie nepriateľských akcií medzi oboma krajinami. 

Kardinál Pietro Parolin, štátny sekretár Svätej stolice, vyjadril podporu desaťbodovému mierovému plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, o ktorom sa diskutovalo na medzinárodnej konferencii na Malte v októbri.

Parolin povedal, že mierové rozhovory sú chvályhodným úsilím, ktoré si zaslúži podporu nielen preto, že jeho cieľom je ponúknuť konkrétnu odpoveď na rôzne druhy škôd spôsobených vojnou, ale aj preto, že nás povzbudzuje, aby sme ozbrojenú konfrontáciu nepovažovali za nevyhnutný nástroj riešenia konfliktov.

Parolin uviedol, že Svätá stolica sa obzvlášť angažuje v podpore mierových rozhovorov zameraných na riešenie humanitárnych otázok, ako je potravinová bezpečnosť a ochrana prírodného prostredia, a že Vatikán bude pokračovať v úsilí o zmiernenie utrpenia ukrajinského ľudu a o návrat väzňov a detí na Ukrajinu.

Zdroje: CNA



( TK KBS, cna, cirk, ml; pz ) 20231106028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]