[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 03. 07. 2024   Meniny má Miloslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vianoce vo Vatikáne ozdobí betlehem z Valle Reatina a stromček z Cunea
P:3, 03. 11. 2023 13:03, ZAH

Vatikán 3. novembra (VaticanNews) Tradičný betlehem na Námestí sv. Petra a v Aule Pavla VI. pripomenie už 800-té výročie prvého betlehemu svätého Františka v Grecciu. Tohtoročná biela jedľa pochádza z Macry, obce v hornom údolí Maira v talianskej provincii Cuneo. Výzdoba bude inšpirovaná Encyklikou Laudato si'. Slávnostné otvorenie bude 9. decembra o 17:00

Sv. František z Assisi prvý raz uskutočnil svoju túžbu vidieť scénu narodenia Ježiša Krista pred osemsto rokmi. Zároveň v tom istom roku pápež Honorius III. schválil Regulu Menších bratov. Na pamiatku tohto dvojitého výročia bude tohtoročný betlehem na Svätopeterskom námestí a v Aule Pavla VI. pochádzať z údolia Rieti a monumentálny vianočný stromček bude z údolia Maira v obci Macra, ktorá sa nachádza v diecéze Saluzzo a patrí do provincie Cuneo.

Tradičné slávnostné odhalenie betlehemu a rozsvietenie vianočného stromčeka sa uskutoční na Námestí svätého Petra v sobotu 9. decembra o 17.00 hod. Slávnosti bude predsedať kardinál Fernando Vérgez Alzaga, predseda Governatorátu Mestského štátu Vatikán, za prítomnosti sestry Raffaelly Petriniovej, generálnej sekretárky Governatorátu. V dopoludňajších hodinách prijme delegácie z miest Rieti a Macra na audiencii pápež František, aby im oficiálne odovzdal dary.

Svätý František po návrate z cesty vo Svätej zemi chcel stvárniť scénu Ježišovho narodenia. V mestečku Greccio v oblasti Rieti, ktorá sa nachádza medzi skalami v nadmorskej výške 700 metrov, chcel oživiť atmosféru Vianoc v roku 1223.

Námestie svätého Petra sa premení na idylické Greccio, kde bude okolo jasličiek rozmiestnených niekoľko postáv: tí, ktorí splnili Chudáčikovo želanie, ako napríklad šľachtic Giovanni Velita a jeho manželka Alticama, traja spolubratia svätca a niekoľko pastierov. Spomienka sa vracia k tomu, čo vyrozprával Tommaso da Celano, ktorý opísal prvý živý betlehem v histórii. Rozhodol sa priblížiť to, čo sa vtedy stalo, prostredníctvom umeleckého stvárnenia. V strede scény uvidíme fresku jaskyne Greccio, pred ktorou brat minorita celebruje omšu v prítomnosti svätého Františka, ktorý drží Dieťa a Madonu. Vedľa neho kľačí svätý Jozef a nebude chýbať aj vôl a osol.

Stavba pripomína skalu svätyne v Grecciu so symbolickým objatím kolonády Námestia sv. Petra a bude umiestnená na osemhrannom podstavci na pamiatku osemsto rokov od tejto udalosti. Okolo nej bude kotlina, v ktorej tečie rieka Velino so svojimi vodami, ktoré siahajú od Svätého údolia až po Rím. Voda odkazuje aj na Chválospev o stvorení aj na tisícročné dejiny údolia veľmi bohatého na vodu, s ktorými sú spojené aj osudy ľudí, ktorí ho obývajú.

Vybrazenie odkazuje aj na štyri františkánske svätyne a mesto Rieti. Dielo vytvorili odborní remeselníci, ktorí interpretovali návrh betlehemára Francesca Arteseho. Postavy v životnej veľkosti sú z maľovanej terakoty (hlava, ruky a nohy) upevnené na vypchanom železnom ráme s dobovým odevom (1200).

Aj v Aule Pavla VI. budú tisíce dlaždíc z benátskeho skla rozprávať o zobrazení narodenia Ježiša Krista. Privítať ho, tak ako pred osemsto rokmi, prídu svätý František a svätá Klára, ktorá síce nebola prítomná na Vianoce v Grecciu, ale symbolizuje prítomnosť ženského sveta františkánstva.

Dieťa bude zabalené do bielej látky a modrá šnúra bude siahať až k zemi, aby zahalila svätého Františka kľačiaceho s otvorenými rukami. Tá v intenciách umelcov predstavuje vodu, zdroj života. Za svätcom je svätá Klára, oblečená v skromnom štýle klarisiek, s tvárou napoly zakrytou takmer čiernym závojom a rúchom tmavofialovej farby.

Zdá sa, že Klárine ruky spočívajú na svätom Františkovi. Na zvýraznenie rôznych úloh postáv sa používajú rôzne aureoly. Priehľadné a nepriehľadné dlaždice z benátskeho skla so smaltom s hladkým lemovaním zo žltého zlata pre Dieťa, Madonu a svätého Jozefa. Priehľadné a nepriehľadné dlaždice z benátskeho skla s bielym zlatým lemovaním pre svätého Františka a svätú Kláru. Tvár Dieťaťa je malá a svetlá, Mária má na sebe modrý plášť s hviezdami vo vnútri, ktoré predstavujú nekonečno, rúcho je červené. Ruky Panny Márie držia Dieťa, aby ho predstavili svetu. Svätý Jozef je oblečený v odeve zemitej farby. Autorom diela je mozaikar Alessandro Serena zo Spilimberga (Pordenone).

Po výstave vo Vatikáne budú monumentálne diela trvalo vystavené v meste Rieti.

Strom na Námestí svätého Petra a ozdoby detí z Rosella

Strieborná jedľa, ktorá je vysoká takmer 25 metrov, pochádza z mimoriadne zelenej oblasti, z vysokohorského alpského údolia, ktorého názov je odvodený od potoka, ktorý ním preteká: Maira, v obci Macra, kde v obrovských lesoch rastú vedľa seba státisíce pôvodných rastlín. Obec sa nachádza v nadmorskej výške 875 metrov a tvorí ju 17 dedín a osád. A práve od farníkov z Albaretto di Macra, niekoľkých obyvateľov, ktorí sú hrdí na tradície horalov a silne motivovaní ich oživiť, sa zrodila iniciatíva darovať vianočný stromček pápežovi Františkovi. Je to vôľa malého spoločenstva, ktoré chce svojím gestom svedčiť o svojej blízkosti k pápežovi.

Zvláštnosťou je výzdoba, ktorá sa nesie v duchu starostlivosti o spoločný domov, v duchu encykliky pápeža Františka „Laudato si'“. Je odlišná od minulých rokov a vyznačuje sa ozdobou tisícky alpských plesnivcov, ktoré symbolizujú sneh a prinášajú na Námestie sv. Petra kvet, ktorý charakterizuje dolinu Maira. Alpské plesnivce rastú vo svojom prirodzenom stave v nadmorskej výške nad 1800 metrov. Spoločnosť, ktorej cieľom je chrániť životné prostredie, ich pestuje na planine bez toho, aby ohrozovala tie v ich prirodzenom stave, takže sa takto zachovávajú, aby sa chránila typická horská flóra.

Strom a betlehemy zostanú vystavené až do konca vianočného obdobia, ktoré potrvá do sviatku Krstu Krista Pána, v nedeľu 7. januára 2024.

Martin Jarábek - Vatikán 

Aktualizované 



( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; kj ) 20231103028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]