[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nová jubilejná aplikácia "Iubilaeum25" je k dispozícii na stiahnutie
P:3, 02. 11. 2023 10:25, ZAH

Vatikán 2. novembra (VaticanNews) Dikastérium pre evanjelizáciu oznámilo spustenie aplikácie „Iubilaeum25“ v šiestich jazykoch, ktorá umožňuje sledovať aktuálne informácie a registrovať sa na podujatiaSvätého roka 2025. Aplikáciu si môžu záujemcovia stiahnuť z AppStore pre iOS a z PlayStore pre Android.

Mobilnú aplikáciu „Iubilaeum25“ si môžete stiahnuť z App Store pre iOS a z obchodu Play pre Android. Uľahčuje registráciu na podujatia, ktoré budú prebiehať v Jubilejnom roku. Prostredníctvom aplikácie bude možné získať prístup ku všetkým aktuálnym správam o Jubileu, zaregistrovať sa ako pútnik na Svätý rok a získať bezplatnú kartu pútnika. Po registrácii sa bude môcť každý prihlásiť aj na jubilejné podujatia a púte k Svätým bránam.

Používatelia si budú môcť prostredníctvom intuitívneho a jednoduchého menu uložiť podujatia, ktoré ich zaujímajú, rýchlejšie sa dostať do personalizovanej oblasti a získať jedinečný QR kód na vstup cez Svätú bránu.

Svätú bránu v Bazilike sv. Petra otvára pápež len pri príležitosti jubilea. Zvyčajne sú to prvé dvere, ktoré sa otvárajú, a toto gesto označuje začiatok Svätého roka. Prvá zmienka o tomto obrade pre Baziliku svätého Petra pochádza z roku 1500, a to od pápeža Alexandra VI. V dňoch pred otvorením brány sa demontuje stena, ktorá ju uzatvára.

Počas tejto chvíle sa zo steny vyberie schránka, ktorá zostala zamurovaná od posledného Svätého roka. V nej sa nachádza kľúč, ktorý umožňuje otvoriť bránu. Upustilo sa už od obradu poklepkania kladivkom, v súčasnosti pápež iba symbolicky potlačí bránu.

Od toho momentu zostáva brána otvorená počas celého roka pre prechod pútnikov. Týmto gestom nielenže tí, ktorí prichádzajú do Ríma, môžu získať za obvyklých podmienok odpustky spojené so Svätým rokom. Prechod bránou tiež znamená, že človek na svojej ceste obrátenia dospel k stretnutiu s Kristom, ktorý je „bránou“, ktorá nás spája s Nebeským Otcom. Brána je otvorená pre tých, ktorí sa obrátia. Následne budú otvorené aj brány v ostatných vatikánskych bazilikách.

Jubileum ponúka veriacim možnosť získať plnomocné odpustky pre seba alebo pre zosnulých; je to rok zmierenia a obrátenia, solidarity a oddanosti spravodlivosti v službe Bohu a svojim bratom a sestrám.

Jubileum v roku 2025 bude 27. riadnym jubileom v dejinách Cirkvi. Svätý rok 2025 sa zaradí medzi pravidelné alebo tzv. riadne jubilejné roky. V Cirkvi okrem toho existujú aj mimoriadne jubileá. Jubileum v roku 2025 bude 27. riadnym jubileom v dejinách Cirkvi. Prvé jubileum vyhlásil Bonifác VIII. v roku 1300. Klement VI. v roku 1350 rozhodol, že sa budú sláviť každých sto rokov. Pavol II. bulou z roku 1470 stanovil, že jubileum sa má konať každých 25 rokov.

Martin Jarábek - Vatikán

Aktualizované ( TK KBS, VaticanNews, mj, en, ml; kj ) 20231102023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]