[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Parolin: nájsť riešenie konfliktu na Ukrajine je zodpovednosťou všetkých
P:3, 31. 10. 2023 19:56, ZAH

Vatikán 31. októbra (VaticanNews) Vo videoposolstve zaslanom pri príležitosti Konferencie o mierovom pláne, ktorá sa konala 28. a 29. októbra na Malte, štátny sekretár Pietro Parolin zopakoval, že zbrane konflikty neriešia. Svätá stolica vyzýva na „rešpektovanie medzinárodného práva, najmä pokiaľ ide o územnú celistvosť“ a humanitárne akcie na návrat väzňov a detí do krajiny.

„Väčší a tvorivý“ záväzok, inak cieľ mieru zostane vzdialený. A predovšetkým sa bude naďalej množiť násilie, smrť nevinných, ničenie miest a životného prostredia. Kardinál Pietro Parolin sa opäť pripojil k pápežovým „nespočetným intervenciám“, uskutočňovaným s „bezprecedentnou naliehavosťou“ v prospech národa, akým je Ukrajina. Pápež František ju systematicky definuje ako „mučenícku“ za každých okolností. Slová, ktoré štátny sekretár adresoval medzinárodnému spoločenstvu, sú obsiahnuté vo videoposolstve adresovanom viac ako 65 krajinám, ktoré sa minulý víkend na Malte zúčastnili na konferencii o mierovom pláne, ktorý si želal ukrajinský prezident Zelenskyj.

Nerezignovať na tragédiu

Kardinál Parolin pripomenul, že samit, ktorý sa konal na ostrove, je prejavom „chvályhodného úsilia“, ktoré sa prejavilo už na niekoľkých stretnutiach od predloženia návrhu na stretnutie na Malte na zasadnutí skupiny G20 v polovici novembra minulého roka. Je to povzbudivý dôkaz toho, že ozbrojená konfrontácia sa nepovažuje za „nevyhnutný nástroj riešenia konfliktov“. A skutočnosť, že svet „nerezignoval na akceptovanie tragédie“, podľa štátneho tajomníka tiež naznačuje, že nájdenie riešenia nie je „zodpovednosťou len Ukrajiny“, ale skôr „spoločnou zodpovednosťou“.

Predstavujme si mierové cesty

Z toho vyplýva výzva na ešte „väčšie a tvorivejšie“ angažovanie sa „na všetkých úrovniach“ na otvorenie ciest, „ktoré sa v súčasnosti zdajú neprijateľné alebo nemožné“, a na pripojenie sa k tomu, čo už robia mnohé medzinárodné orgány – „aby Ukrajina mohla brániť integritu svojho územia, zaručiť svojim občanom bezpečnosť a životné potreby a dosiahnuť vytúžený mier“.
Kardinál zopakoval, že „Svätá stolica vyzýva na dodržiavanie medzinárodného práva, najmä pokiaľ ide o územnú celistvosť“, ako aj ponúka podporu humanitárnym otázkam, „ako je potravinová bezpečnosť a ochrana životného prostredia“, a najmä „návrat väzňov a detí na Ukrajinu“.

Zdroj: VaticanNews/talianska sekcia
Preložila Katarína Jančišinová( TK KBS, VaticanNews, ac; kj ) 20231031017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]