[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Kube sa začala monitorovacia cesta tímu zástupcov charity a KBS
P:3, 30. 10. 2023 22:10, ZAH

Kuba 30. októbra (TK KBS) Na Kube sa začala monitorovacia cesta tímu zástupcov Katolíckej charity a KBS

„Dlhý let, šesťhodinový posun a vysoká vlhkosť vzduchu, ale aj zaujímavé miesta a bezprostredné rozhovory. Naši kolegovia z Adopcie na diaľku sa spolu s tajomníkom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) tento týždeň vydali na monitorovaciu cestu na Kubu,“ uvádzajú na Facebooku.

Z letiska vo Viedni sa po viacerých prestupoch dostali do Havany, kde navštívili Caritas Cuba a rozprávali sa s miestnymi ľuďmi o tamojšom živote. V ceste pokračujú ďalej autom do 16 hodín vzdialeného Cayo Mambí na východe krajiny. Tu si prejdú Adopciu na diaľku a konkrétne Malé projekty, ktorými pomáhame aj vďaka KBS a darcom zo Slovenska

Ako vyzerá praktická pomoc charity na Kube?

Spolupráca s Caritas Cuba začala pomocou 450 rodinám a seniorom z 13 katolíckych farností. V darovaných balíčkoch si našli základné životné potreby. „Bolo pre nás obrovskou výhodou využiť sieť farností a kostolov, ktoré v krajine sú. Rozvoz balíčkov, výber a vyhľadávanie vhodných adresátov totiž zabezpečili miestni kňazi, ich asistenti, dobrovoľníci a sociálni pracovníci,“ píše Charita.

Ďalšou aktivitou, ktorá bola podporená vďaka darcom zo Slovenska, bola tradičná vianočná večera najmä pre starších ľudí, ktorí žijú sami. S podporou miestnej charity ju zorganizovali mladí z farnosti Nuestra Señora del Carmen v Baracoa.

„Zo srdca vám ďakujeme. Viete, aj pre nás bolo veľkým povzbudením vidieť toľkých pastoračných asistentov, ako sprevádzajú tieto rodiny. Nie je to totiž samozrejmé, že s podanou rukou príde aj milý úsmev a záujem o človeka. Vďaka vám je to možné. Naozaj ste pre nás svedectvom o veľkej Božej láske k svojim deťom tu u nás na Kube,“ ďakujú nám spolupracovníci z Kuby.

Hlavným cieľom tejto cesty, ktorá potrvá do 11. novembra, je navštíviť lokálnych partnerov, s ktorými spolupracuje Slovenská katolícka charita. Zároveň bude tím zložený z Konferencie biskupov Slovenska a charity, zbierať podklady na nové projekty, ktoré môžu byť podporené z projektu Adopcia na diaľku® na Kube

Pred dvomi rokmi navštívil našu krajinu pápež František. Povzbudil nás k pomoci núdznym nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Jedným z plodov vtedašej návštevy bola zbierka slovenských veriacich, ktorí na pomoc sociálne slabším rodinám na Kube vyzbierali 600 000 eur. Táto suma postupne smerovala do projektu Adopcia na diaľku® na Kube, ktorý sa začal ešte pred návštevou pápeža.

Kuba patrí medzi sedem krajín, v ktorých projekt Adopcia na diaľku® pôsobí už viac ako 25 rokov.

Výstupy z cesty je možné sledovať TU alebo TU.( TK KBS, kbs, ml; kj ) 20231030022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]