[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František na záver synody: Duch Svätý je hlavným hýbateľom
P:3, 29. 10. 2023 08:05, ZAH

Vatikán 29. októbra (VaticanNews) Pápež František pripomenul synodálnemu zhromaždeniu, že Duch Svätý je jeho hlavným hýbateľom, a všetkým sa poďakoval na záverečnom zasadnutí XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Synody o synodalite, ktoré sa skončí svätou omšou v nedeľu 29. októbra vo Vatikáne.

Svätý Otec otvoril záverečné zhromaždenie synody poďakovaním všetkým, ktorí zohrali kľúčovú úlohu v synodálnom zhromaždení. „Chcem vám pripomenúť, že Duch Svätý je hnacou silou tejto synody, a preto vás povzbudzujem, aby ste si so sebou vzali text svätého Bazila, ktorý pre nás pripravil páter Davide Piras: meditujte nad ním, môže nám pomôcť. Chcem sa poďakovať každému z vás za vašu prácu,“ dodal pápež.

Tlačová konferencia

Na večernej tlačovej konferencii po schválení záverečnej správy vedúci predstavitelia synody sprostredkovali novinárom svoje osobné zážitky zo synody.

Kardinál Mario Grech, generálny sekretár biskupskej synody, poznamenal, že synoda vytvorila viac spoločných bodov. Došlo k vzájomnému počúvaniu, účasti a komunikácii mnohých ľudí, ktorí si navzájom otvorili svoje srdcia.

Poznamenal, že to je hlavné ovocie práce synody, ktorá bude pokračovať aj v budúcnosti, a Cirkvi, ktorá sa snaží zabezpečiť, aby nikto nebol vylúčený.

Kardinál Jean-Claude Hollerich SJ, luxemburský arcibiskup a generálny relátor synody, potom hovoril o premene, ktorá nastala, keď sa účastníci synody navzájom spoznali a vypočuli si svoje príbehy.

Zmysel pre spoločenstvo a pre skutočnosť, že sme Ježišovými učeníkmi, sa posilnil pri pohľade na to, ako by Pán reagoval na rôzne situácie, o ktorých sa diskutovalo. Opísal tiež, ako účastníci objavili radosť, ktorú si odniesli domov so srdcom plným nádeje.

Mons. Giacomo Costa SJ, sekretár Biskupskej synody, pripomenul, ako modlitba za jednotu, ktorá sa prednášala každý deň, odrážala krásu toho, čo účastníci prežívali.

Cirkev a všetci jej členovia sú jedno v Pánovi, čo je dar pre celú Cirkev a ľudstvo, najmä vo svetle sveta poznačeného rozdelením a vojnou.

Dar jednoty, ktorý zažili, a bohatstvo názorov, o ktoré sa účastníci delili, ukazujú, že je možné, aby sa ľudia rôznych kultúr stretli, diskutovali a boli otvorení skúsenostiam iných, čo je proces, ktorý prinesie veľa ovocia.

Synodálne zhromaždenie hlasovalo o súhrnnej správe v sobotu 28. októbra a v nedeľu 29. októbra bude táto fáza synody oficiálne ukončená svätou omšou v Bazilike svätého Petra, ktorej bude predsedať pápež František.

Zdroje: Vatican News, anglická sekce/Cirkev.cz ( TK KBS, VaticanNews, en, ci, ml; kj ) 20231029001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]