[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Farnosť Svätej rodiny v Petržalke oslávila 20. výročie návštevy sv. Jána Pavla II.
P:3, 27. 10. 2023 11:48, DOM

Bratislava - Petržalka 27. októbra (TK KBS) Vo Farnosti Svätej rodiny v Bratislave – Petržalke si pripomenuli 20. výročie návštevy svätého Jána Pavla II., ktorý 14. septembra 2003, na sviatok Povýšenia svätého kríža, na otvorenom petržalskom priestranstve (dnes námestí nesúcom jeho meno) slávil slávnostnú svätú omšu, pri ktorej blahorečil biskupa Vasiľa Hopka a rehoľnú sestru Zdenku Schellingovú.

Na historickej udalosti sa vtedy zhromaždilo viac ako štvrť milióna ľudí. Po slávnostnej svätej omši, ktorú v deň výročia 14. septembra tohto roku slávil vzácny hosť, vatikánsky štátny sekretár, kardinál Piero Parolin, sa aj v Petržalke konala slávnosť, ktorou si pripomenuli túto udalosť. V krátkej histórii najväčšieho sídliska na Slovensku a v pamäti jeho obyvateľov je hlboko vtlačená historická pečať tejto návštevy a takpovediac spolutvorí jej súčasnú nielen náboženskú, ale aj historickú, kultúrnu a spoločenskú identitu.

Pozvanie na túto oslavu prijal apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli, ktorý počas svätej omše zdôraznil dve slová charakterizujúce pontifikát sv. Jána Pavla II., ktoré už vie spoľahlivo povedať aj po slovensky: nebojte sa a odvahu! Vo svojej homílii poukázal na potrebu entuziazmu v živote viery, ktorý robí vieru príťažlivou a stáva sa motorom misijnej a evanjelizačnej sily Cirkvi.

Spomínal na svoju spoluprácu so svätým Jánom Pavlom II. v rozličných úlohách od počiatku jeho pontifikátu až po jeho koniec. Poukázal na svätý misionársky nepokoj svätého pápeža, ktorý sa nemohol udržať vo Vatikáne a ako svätý Pavol bol hnaný navštevovať farnosti v Taliansku i krajiny po celom svete. Na záver svätej omše odovzdal osobitné požehnanie a poďakovanie farárovi a všetkým zúčastneným farníkom, ktorí túto slávnosť pripravili. Zároveň podľa svojho zvyku pri návšteve farností na Slovensku pozval farnosť na návštevu nunciatúry.

Po svätej omši nasledoval obrad položenia kvetov k úcte svätého Jána Pavla II. pri soche, ktorá dodnes pripomína jeho návštevu v Petržalke. Po modlitbe za rodiny, ktorú napísal tento svätec, nasledoval radostný tanec farníkov všetkých vekových kategórií v areáli kostola, ktorý umocnil dojímavú a radostnú atmosféru celej slávnosti.

Potom nasledovalo agapé v preplnenom pastoračnom centre, pri ktorom apoštolský nuncius krájal tortu v podobe kostola Svätej rodiny. Program pokračoval sledovaním videa so spomienkami na udalosti spred 20 rokov, ktoré bolo pripravené pre túto príležitosť. Slávnostný program svojím účinkovaním poctil farník tejto farnosti, majster slova, spisovateľ, básnik a textár, Daniel Hevier textami z jeho libretta pre jeden z najúspešnejších slovenských muzikálov ostatných rokov s názvom Povolanie pápež. Na záver sme si zaspievali s autentickým neformálnym hlasom Jána Pavla II. jeho obľúbenú pieseň Bárka.

Fotografie, spomienkové videá a homília z tejto slávnosti sú prístupné na internetovej stránke farnosti.

TK KBS informoval Juraj Vittek( TK KBS, jv, ml; pz ) 20231027025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]